“Weź myśl i dokończ człowieka …”
otwarcie wystawy

…a kościołem Jego niech się stanie teatr….

… to znamienne słowa Karola Wojtyły kierowane w liście do przyjaciela i duchowego brata – Mieczysława Kotlarczyka, z którym współtworzył Teatr Rapsodyczny, jeszcze nim zawierzył się kapłaństwu, jeszcze wtedy, gdy można było przypuszczać (i wielu tak właśnie sądziło),
że życie swe trwalej połączy ze sceną, dramatem, poezją…

W Książnicy Płockiej cytowane słowa wybrzmiały jako zaproszenie do zadumania się nad fragmentami dramatów, które napisał – tych pierwszych, młodzieńczych: HIOBA I JEREMIASZA, i tych późniejszych – BRAT NASZEGO BOGA, PRZED SKLEPEM JUBILERA, PROMIENIOWANIE OJCOSTWA.
Goście wernisażu najnowszej bibliotecznej wystawy fragmenty tychże dzieł dramatycznych Karola Wojtyły usłyszeli w godnym wykonaniu Henryka Jóźwiaka, aktora Teatru Dramatycznego w Płocku, któremu partnerowała w tym małym swoistym widowisku sama dyrektor Książnicy – Joanna Banasiak, a ulotną atmosferę wieczoru podbiła jeszcze ekspozycyjna sceneria i oryginalna muzyka pisana do papieskich dramatów wystawianych na płockiej scenie teatralnej.

Ekspozycja zatytułowana Weź myśl i dokończ człowieka…, przygotowana została na Płockie Dni Kultury Chrześcijańskiej, w tak istotnym dla nas, Polaków, Roku Ojca Świętego Jana Pawła II i prezentuje twórczość poetycką i dramaturgiczną Karola Wojtyły, Jego młodzieńcze zainteresowania teatrem oraz inscenizacje dramatów późniejszego arcybiskupa Krakowa i biskupa Rzymu, polskiego papieża, który został świętym. (Fakt, że w tym roku świętujemy także 250-lecie narodzin polskiego teatru publicznego, dodatkowo jeszcze wzmacnia zasadność takiego ujęcia tematu wystawy poświęconej Karolowi Wojtyle). Ekspozycja oczywiście nie wyczerpuje tematu, jest ledwie jego dotknięciem, ale i tak jest przecież pierwszą taką prezentacją w Płocku. I — jak sądzimy – zainspiruje zwiedzających do głębszej refleksji oraz dalszych indywidualnych dociekań.
Tego samego zdania zdawał się być ważny gość wernisażu – pan Michał Jakubczyk, Dyrektor ds. Programowych Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, który wygłosił „słowo wiążące” w kontekście wydarzenia oraz dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku, Marek Mokrowiecki, parokrotnie sięgający w swej reżyserskiej karierze po utwory Karola Wojtyły.
Wystawę można oglądać do 7 listopada w godzinach pracy Książnicy Płockiej.

Ewa L. Matusiak

 

 

O Autorze

Podobne Posty