“Stefan na wagarach …”

W czwartek 22 października 2015 r.,  na otwarcie Festiwalu Themersonów SkArPa Płock 2015 Themersonowie – Inspiracje, Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego po raz trzeci z kolei zaprosiła młodzież szkolną do udziału w grze miejskiej Stefan na wagarach…

Gra w swym zamierzeniu ma przybliżyć uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych postać i twórczość wyjątkowego Artysty i wybitnego płocczanina Stefana Themersona oraz  jego nie mniej zasłużonej dla miasta Rodziny.

Jak zdołaliśmy przekonać się podczas dwóch poprzednich edycji, walory edukacyjne i poznawcze naszej propozycji – idąc w parze z elementami zabawy – dały młodzieży pole do kreatywnego popisu i niezmiennie podobały się zarówno adresatom projektu, jak również ich opiekunom. Wczoraj było podobnie – mądrze, zabawnie  i … smacznie!

Pięcioosobowe drużyny z Gimnazjum nr 5 im. Zygmunta Padlewskiego w Płocku,  Zespołu  Szkól Usług i Przedsiębiorczości, Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, ambitnie, z dystansem do siebie i dużym poczuciem humoru, rywalizowały w tych zdecydowanie odbiegających od stereotypu wagarach, objawiając przy tym organizatorom swoją całkiem sporą już wiedzę i rozliczne talenty, kuchennych nie wyłączając. Gimnazjaliści byli klasą sami dla siebie, wśród uczniów szkół średnich trzeba jednak było przeprowadzić dogrywkę. W rezultacie licealiści z Małachowianki musieli ustąpić miejsca reprezentacji Zespołu  Szkół im. Leokadii Bergerowej. Nie dali się jednak pobić na polu plastycznym i wykonali najlepszy projekt plakatu do przedstawienia „Wyspa Hobsona”, którego premierę przygotowuje na sobotę Teatr Dramatyczny w Płocku. Za podium wprawdzie, ale znikomą różnicą punktów znaleźli się uczeniowie Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości  –  jesteśmy przekonani, że w następnej edycji  będą bardzo nieustępliwym przeciwnikiem.

W organizacji gry Książnicę Płocką tradycyjnie już wsparli: Muzeum Mazowieckie w Płocku i jego Oddział – Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna i Restauracja ESTERA, a upominki dla uczestników przekazali: Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

Na następne „wagary ze Stefkiem” zapraszamy za rok!

Ewa L. Matusiak

 

O Autorze

Podobne Posty