NIEPOKORNA … nie obłudna…

Niepokorna to tytuł najnowszego tomu szkiców o Wandzie Gołębiewskiej autorstwa Leszka Skierskiego. Książkę właśnie wydała Książnica Płocka, a w czwartkowy wieczór – 17 grudnia – w siedzibie wydawcy odbyła się jej niezwykle (albo jak zwykle!) udana promocja. Może i nie uchodzi wydawcom i gospodarzom spotkania tak po prostu się wychwalać, ale … my, podobnie jak bohaterka opowieści, nie lubimy być obłudni… Kto nie przyszedł na to spotkanie niech zatem wie, że coś stracił bezpowrotnie…
Wandę Gołębiewską – poetkę-płocczankę i wieloletnią nauczycielkę języka polskiego zna chyba większość mieszkańców miasta. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nich czekało na premierę nowej książki o – nie przesadzając – bliskiej sobie osobie, której pasją jest utrwalanie dziedzictwa rodzinnego miasta, odkrywanie istoty jego współczesnego oblicza, ubieranie w poetyckie słowa wszystkich ważnych wydarzeń, miejsc i ludzi, przydawanie znaczenia najmniejszym nawet sprawom. Że sama w tych słowach prawda, potwierdza dr Agnieszka Zielińska, pisząc w recenzji: „Jej wiersze i dzienniki odsłaniają rzeczywistość płocką, której już nie ma – […] Jestem wdzięczna za tę pracę poetce i jej biografowi jako płocczanka i przedstawicielka ostatniego pokolenia, które pamięta świat sprzed Internetu”.
Nic dodać, nic ująć, bo rzeczywiście udało się Leszkowi Skierskiemu tak z Wandą Gołębiewską zaprzyjaźnić i tak dobrze ją poznać, że stworzona przez oboje pospołu książka jest naprawdę cenną i kształcącą lekturą. Obowiązkową, dodam, dla mieszkańców Płocka.
I warto spieszyć się z zakupem, bo to może być najbardziej trafiony prezent pod choinkę!

Tak się złożyło, nie przypadkiem, że premiera książki odbyła się dokładnie w 118. rocznicę urodzin innego płocczanina, wybitnego (i jakże NIEPOKORNEGO!) polskiego poety… Władysława Broniewskiego. Od wielu, wielu lat Teatr Dramatyczny w Płocku upamiętnia ten grudniowy wieczór happeningiem, zaczynającym się lub kończącym przy wrosłym w płocki pejzaż, poświęconym poecie pomniku. Z Książnicy to krok zaledwie, więc finał wieczoru tam właśnie się odbył. Mimo smętnej aury – poetka hołd oddała poecie… Wybrzmiały zwyczajowo wiersze Broniewskiego przeczytane przez aktorkę Magdalenę Tomaszewską i Marka Mokrowieckiego – dyrektora teatru, kolejny artysta, Piotr Bała zwyczajowo wszedł na drzewo…
Promocja Niepokornej i niepokorny happening były ostatnimi propozycjami imprez i spotkań czytelniczych organizowanych przez Książnicę Płocką w 2015 roku. Ale do kolejnych niedaleko – zapraszamy już w styczniu!

Ewa L. Matusiak

Invalid Displayed Gallery

O Autorze

Podobne Posty