“Józef Piłsudski…tak żyć jak żyłem…warto było…”

Warto było!

Wystawa Józef Piłsudski. …tak żyć jak żyłem – warto było… już otwarta, już dostępna.
Na wernisażu sala była pełna, dzisiaj niemal od  rana widać indywidualnie zwiedzających…, rozdzwoniły się też telefony ze szkół. Na to czekaliśmy!
I byliśmy pewni, że ekspozycja poświęcona KOMENDANTOWI – NACZELNIKOWI PAŃSTWA – PIERWSZEMU MARSZAŁKOWI POLSKI  będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem. Wczoraj dopisali nie tylko dorośli mieszkańcy Płocka, ale również młodzież licealna. Nie zawiedli się ani jedni, ani drudzy. W wystawę wczytywali się długo i z uwagą, równie uważnie wysłuchali okolicznościowego wystąpienia prof. dr. hab. Grzegorza Nowika, pracownika Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, który barwnie opowiedział o znaczeniu bitwy warszawskiej z 1920 r.
Niespodzianką dla wszystkich gości było pojawienie się na otwarciu wystawy samego …Marszałka Piłsudskiego i jego adiutanta Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Kolejka po autograf i zdjęcie naprawdę była długa!
Tym samym upewniliśmy się, że warto było podjąć wysiłek i tę wystawę przygotować. Warto też było opracować cały projekt Przystanek NIEPODLEGŁOŚĆ, którego punktem wyjścia i odniesienia jest rzeczona wystawa. Sama ekspozycja powstała w partnerstwie z Narodowym Archiwum Cyfrowym, które udostępniło większość prezentowanych fotografii, a cały projekt (a więc i wystawę) doceniło i dofinansowało Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Dzięki temu możemy nie tylko godnie uczcić 95. rocznicę wizyty Marszałka w Płocku i odznaczenia miasta Krzyżem Walecznych, ale – realizując ten projekt – możemy też, razem z płocczanami, (z)rozumieć i budować Patriotyzm Jutra.

Ewa Lilianna Matusiak

Web

 

O Autorze

Podobne Posty