95. rocznica odznaczenia Płocka
Krzyżem Walecznych

Niepowszednia to była niedziela dla płocczan!

KOMENDANT – NACZELNIK PAŃSTWA – PIERWSZY MARSZAŁEK POLSKI zajechał do Płocka.

Zupełnie jak przed 95 laty, kiedy to przybył, by wpisać nasze miasto w rycerskie szeregi bohaterskich bojowników o narodową i państwową niepodległość, by uhonorować Płock i jego mieszkańców Krzyżem Walecznych za postawę wobec bolszewickiego agresora w 1920 roku.

Wówczas, 7 kwietnia roku 1921, „Kurier Płocki”  w pełnym emfazy artykule oficjalnie poinformował: „Rodacy! ….uosobienie Majestatu i Suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej zstąpi do prastarego grodu Królów i Biskupów naszych, wzruszenie tamuje oddech w piersi każdego z prawych synów tej ziemi….przywdziejmy szaty odświętne i spotkajmy radośnie Tego, którego zwiastowali nam przed laty wieszczowie Narodu Polskiego”.

I przybył…w niedzielę 10 kwietnia, owacyjnie witany! Udekorował poduszkę z herbem miasta Krzyżem Walecznych, a obrońców z 1920 roku orderami Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych. Miasto odwdzięczyło się Naczelnikowi nadaniem tytułu Honorowego Obywatela miasta Płocka.

W niedzielę 17 kwietnia 2016 roku nie było inaczej. Na płycie Starego Rynku obejrzeliśmy widowisko historyczne przypominające i upamiętniające tamte wzruszające chwile. Na kilkadziesiąt minut ożyły wydarzenia sprzed lat i ich godni naśladowania bohaterowie. Nie za sprawą profesjonalnych aktorów, a za sprawą samych płocczan – młodych i zupełnie dorosłych, uczących się, pracujących, sprawujących rozmaite funkcje… za sprawą służb mundurowych, harcerzy i księży… Przede wszystkim jednak za sprawą ludzi z pasją! Pokazali nam, jak ważna jest pamięć historyczna i jak budować tożsamość.

Organizatorem uroczystości było Miasto Płock, wspierane przez instytucje miejskie, w tym Książnicę Płocką, i stowarzyszenia. Widowisko wyreżyserował Henryk Jóźwiak.

Ewa L. Matusiak

 

O Autorze

Podobne Posty