“Fantazja jest od tego, aby bawić się na całego” – wakacje w Książnicy Płockiej

Fantazja jest od tego,
aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego

Słowa piosenki Ewy Chotomskiej rozbrzmiewały nie tylko w czasie pikników z udziałem autorki ale także towarzyszyły wszystkim zajęciom w ramach projektu „Wakacyjne wyprawy w nieznane”, Było kolorowo, serdecznie, głośno, absorbująco, kreatywnie. Kolejne tygodnie wakacji upłynęły pod znakiem sztuk wszelakich, królowała więc muzyka, plastyka, film i rzecz jasna literatura, bo tej w bibliotece nie może zabraknąć. Tuwim, Chotomska, Wawiłow, smoki, Kubuś Puchatek i najróżniejsze stwory to bohaterowie dziecięcej wyobraźni. Dzięki niej powstała m.in. Mapa Stumilowego Lasu (Filia nr 13).

Swoistą wyprawę w nieznane zaproponowała Filia nr 3 – dzieci  dowiedziały się m.in. czym zajmuje się zecer, czapniczka czy rusznikarz. Spotkały się też z magikiem Krystianem Dobrowolskim. Zaś dzieci z osiedla Borowiczki (Filia nr 10) odwiedziły gabinet dentystyczny, panią ogrodnik i terapeutki z warsztatu terapii zajęciowej. Kolarze z Klubu Turystyki Kolarskiej przy PKN Orlen przygotowali pokaz multimedialny i opowiadali o swoich przygodach a strażacy dali pokaz swoich umiejętności. Zielony Smok Tabaluga i jego przyjaciele podbili serca dzieci w Filii nr 5. Uczestnicy wykonywali smocze maski z kartonu zaś z rolek po papierze toaletowym i mnóstwa kolorowych papierów, cekin, drucików i innych gadżetów zrobili nowych przyjaciół smoka – myszki, żabki, pawia, dżdżownicę i kota. W Filii nr 7 królowała m.in. japońska sztuka origami i „Uroki majsterkowania”. Dzieci, dzięki różnym technikom zdobniczym, zamieniały zwykłe buteleczki i słoiczki w kolorowe wazony, flakony, skarbonki i szkatułki.  W Dziale Zbiorów Audiowizualnych dzieci z przedszkoli i świetlic środowiskowych poznawały instrumenty muzyczne, grały, dyrygowały, tańczyły a nawet tworzyły własną muzykę, którą później zaprezentowała mała orkiestra. Wszędzie zabawom towarzyszyły konkursy, zagadki i zgadywanki, quizy, rebusy i krzyżówki.

Lato, lato, lato czeka … my też czekamy na dzieci, które chcą nadal uczestniczyć w zajęciach w ramach projektu „Wakacyjne wyprawy w nieznane”, realizowanego przez Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek wraz z Książnicą Płocką a dofinansowanego ze środków Miasta Płock.

Renata Kraszewska

O Autorze

Podobne Posty