Dwa miesiące wypraw w nieznane

Po dwóch miesiącach zabawy i odpoczynku zupełnie niespodziewanie nadszedł kres wakacji. Kończą się też Wakacyjne wyprawy w nieznane, projekt Płockiego Stowarzyszenia Przyjaciół Książki i Bibliotek, realizowany we współpracy z Książnicą Płocką, dofinansowany ze środków Miasta Płock.

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły wyprawy w najodleglejsze zakątki. Dzieci mogły „podróżować” po takich krajach jak Ameryka, Japonia, Grenlandia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie (Filie nr 3 i 8). Poznały zwyczaje, tradycyjne stroje i podstawowe zwroty grzecznościowe. „Podróżowały” również po literaturze, która przenosiła słuchaczy w rozmaite światy, pełne zwierząt, ciekawych bohaterów,  fantastycznych stworzeń. Wiersze Łukasza Dębskiego były inspiracją do zabawy w „łamańce” słowne, dzieci tworzyły też prace plastyczne i malowały gipsowe figurki z ulubionymi postaciami z książek (Filia nr 6). To, co niezmiennie cieszy się ogromną popularnością, to zamki, rycerze, duchy i wróżki, dlatego też w trakcie zajęć dzieci poznawały codzienne życie w średniowiecznym zamczysku, uczyły się tańca dworskiego, walk rycerskich, brały udział w wyścigach zaprzęgów rycerskich  (Filia nr 9).

Okazuje się też, że zdobywanie wiedzy w czasie wakacji dzieciom nie przeszkadza, pod warunkiem, że zajęcia prowadzone są w niebanalny sposób. Mali badacze podczas spotkania Dlaczego woda jest mokra? poznali wszystkie stany skupienia wody a pod opieką Szalonego Naukowca produkowali chmury w butelce, oglądali kroplę wody pod lupą. Zabawnym przeżyciem było zamknięcie w gigantycznej bańce mydlanej. Podczas zajęć teatralnych „Słowo w słowo” zrealizowano ćwiczenia ze świadomości swojego ciała, gimnastykę języka oraz zabawę w teatr kukiełkowy i teatr lalek. Na warsztatach plastycznych „Kto dmuchnął obraz” zabawa stymulowała percepcję wzrokową oraz ćwiczenia oddechowe. Zabawy Ptaki  w ogrodzie, Bańkowice, Ziarenka do domu wprowadziły uczestników w radosną atmosferę i twórcze działanie (Biblioteka dla dzieci).

Ogółem z całej oferty wakacyjnej przygotowanej przez Książnicę Płocką i Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek (projektowych i pozaprojektowych) skorzystało około 4000 osób.

Renata Kraszewska

O Autorze

Podobne Posty