Maria Ulatowska i Jacek Skowroński

27 września dwukrotnie zaprosiliśmy na spotkania z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim.

O godz. 11.00 w NovymKinie Przedwiośnie autorzy spotkali się z uczestnikami VI Festiwalu Kultury i Sztuki (dla osób niewidomych), organizowanego przez Stowarzyszenie De Facto. Po raz pierwszy na festiwalu zaistniała książka, a stało się to dzięki projektowi Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, oddział w Płocku i Książnicy Płockiej „Jak dobrze mieć (takiego) sąsiada”, dofinansowanemu ze środków MKiDN.

Autorzy w ciepły, obrazowy i nie pozbawiony humoru sposób opowiadali o swoich książkach, wspólnej pracy i przygodach, jakie ich spotykają podczas przygotowań do tworzenia powieści. O tym, jak bohaterowie „wymykają” się spod kontroli i zaczynają żyć swoim życiem, narzucając inne niż planowane rozwiązania fabuły. Niezwykle barwnie opowiadali też o wyprawie śladami pewnego księdza i napisanego przez niego pamiętnika. Pojechali w tym celu do Paryża, na Ukrainę, Podole, Wołyń. Efektem będzie książka „Historia spisana atramentem” (ukaże się 11 października nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka). To historia prawdziwa, osnuta wokół mających ponad sto lat zapisków… dziadka Marii Ulatowskiej.

Literacka para zdradziła też, że pracują nad czwartą wspólną książką, której akcja częściowo będzie się działa w Chinach. W tym celu odbyli wyprawę do Państwa Środka (zdjęcia można obejrzeć na ich profilach Facebook), ale na tę powieść trzeba poczekać do przyszłego roku.

Podobnie ciepła atmosfera panowała na popołudniowym spotkaniu zorganizowanym przez Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek w partnerstwie z Książnicą Płocką, Filią Biblioteczną nr 7. Tym razem Maria Ulatowska i Jacek Skowroński spotkali się z seniorami w sali widowiskowej zaprzyjaźnionej z nami Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Gierzyńskiego 17. Była to część projektu „KULTUROPOZYTYWNI czyli kapitał-Senior II”, dofinansowanego ze środków Miasta Płock.

Renata Kraszewska

LOGO_IK_MKIDN_NPCz

logo_UMP_dofinansowanie

O Autorze

Podobne Posty