Zabożyło się, zakapliczyło…

Od wczoraj w Książnicy Płockiej gości nowa wystawa. Wystawa wyjątkowa, dodajmy od razu, przygotowana w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Prezentuje kapliczki i krzyże przydrożne, te nieodłączne w polskim krajobrazie obiekty kultu, ale i szczególnego wzruszenia zarazem. Opowiadać by o nich długo! O pięknie owych „bożych domków”, ich różnorodności, bogactwie form czy cechach charakterystycznych i poszczególnych typach, o rzeczywistych powodach i legendach ich fundowania. Tyleż samo mówić by można o przydrożnych krzyżach – tych z rozstajów dróg i tych wyznaczających granice ludzkich osad, tych posadowionych samotnie na miedzy i tych panujących nad łanami zbóż, tych wreszcie, które upamiętniają zagubione tak licznie polskie mogiły… Bez nich polski krajobraz jakże byłby ubogi…

Wiele z nich można teraz obejrzeć na bibliotecznej wystawie, na której przez dwa miesiące bożyć się będą i kapliczyć na niepoliczonych fotografiach, obrazach Zofii Samusik-Zaremby i Małgorzaty Roczeń, w kolażach Neli Lewandowskiej i rzeźbie Roberta Tomczyka. A wszystko pod wymownym tytułem Napotkane przy drodze, łaski i wiary pełne… O tej łasce i wierze mówił na wernisażu najbardziej chyba do tego powołany ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej w Płocku. O kapliczkach z okolic Płocka, posiłkując się prezentacją, opowiadał od lat fotografujący te małą architekturę sakralną Tomasz Gałązka.

A goście wernisażu poznali jeszcze laureatów wakacyjnego konkursu fotograficznego, który Książnica ogłosiła w związku z przygotowywaną wystawą. W kategorii dorosłych fotografów amatorów najpiękniejsze zdjęcie kapliczki wykonał Przemysław GRZELAK z Sierpca. Jego zdjęcie NEPOMUKA w Choczeniu (gmina Mochowo) jednogłośnie zasłużyło na I nagrodę.

II nagroda przypadła Agacie WARCZACHOWSKIEJ z miejscowości Żuki k. Mochowa za dwa zdjęcia kamiennych obelisków z krzyżami w Żurawiku i w Sulkowie Barianach (gmina Mochowo).

Nagrodę III przyznano Mateuszowi SERAFINOWI z Mławy za zdjęcie kapliczki w Radzanowie. W tej kategorii było jeszcze wyróżnienie dla Janiny Franciszki ANTOSZKIEWICZ z miejscowości Ogorzelice k. Proboszczewic za zdjęcie kapliczki wkomponowanej w ogrodzenie pałacowego parku w Ogorzelicach. W kategorii młodzieży przyznano dwie nagrody główne – I nagroda przypadła Weronice WIĘCKOWSKIEJ z miejscowości Daniszewo k. Bulkowa, uczennicy Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, za zdjęcie kapliczki w małopolskich Spytkowicach, a II nagroda Natalii MATUSIAK z miejscowości Podlasie k. Łącka, uczennicy IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Płocku za zdjęcie kapliczki w Choinku. Laureatom konkursu brawa należą się jednak nie tylko za interesujące i piękne zdjęcia, ale również za wrażliwość i uważność w postrzeganiu przemijającego dziedzictwa. Warto pójść ich śladem. I warto obejrzeć ekspozycję. ZAPRASZAMY.

Ewa L. Matusiak

Wystawa czynna do 30 listopada 2016 r.

O Autorze

Podobne Posty