Katarzyna BONDA
gościem Książnicy Płockiej

Zaproszenie Katarzyny Bondy do Płocka było strzałem w dziesiątkę. Sala kolumnowa Książnicy Płockiej pękała w szwach, a autorka popularnych serii kryminalnych o profilerach: Hubercie Meyerze i Saszy Załuskiej (m.in. Sprawa Niny Frank, Florystka, Pochłaniacz, Okularnik) chętnie opowiadała o swojej pracy, książkach, drobiazgowych przygotowaniach, „wchodzeniu” w świat przez siebie kreowany. Np. wtedy, gdy wraz ze strażakami brała udział w ćwiczeniach z gaszenia pożaru i wynoszenia rannych po to, by móc później wiarygodnie opisać płonącą Łódź. Spotkanie w Książnicy Płockiej było bowiem okazją do promocji najnowszej książki Katarzyny Bondy pt. Lampiony, której akcja toczy się w mieście czterech kultur.

„Moje książki są mocno osadzone w rzeczywistości, intryga kryminalna jest tylko pretekstem. Lampiony są opowieścią o tym, co trawi nasze społeczeństwo, z czym mamy problemy. Przestępstwa, które się tam pojawiają, wybrałam nieprzypadkowo (podpalenia kamienic, ataki rasistowskie, czyściciele kamienic). Powieść kryminalna daje szansę opowiadania w szerszym stopniu o ważnych sprawach. To też sprawia, że wzrosło zainteresowanie polskim kryminałem za granicą. Nie ze względu na oryginalne zagadki kryminalne, tylko dlatego, że kryminał opowiada coś o nas, o tym, jacy jesteśmy, jak żyjemy, z czym mamy problemy, co nas bawi albo które demony przeszłości infekują kolejne pokolenia”.

Katarzyna Bonda opowiadała też, m.in. o  pierwowzorze Huberta Meyera, którego postać została zbudowana na kontrze w stosunku do prawdziwego profilera, Bogdana Lacha. Uwaga – Meyer powróci po zakończeniu tetralogii z Saszą Załuską, po „Czerwonym Pająku”.

Była też niespodzianka dla uczestników – w zamkniętej na kłódkę skrzyni czekał egzemplarz Lampionów. Trafił w ręce uczestnika, któremu udało się złamać szyfr. Za wypożyczenie skrzyni dziękujemy Tkalni Zagadek.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku i Książnicę Płocką, było częścią projektu „Jak dobrze mieć (takiego) sąsiada”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.. Na kolejne – z Olgą Rudnicką, zapraszamy 17 listopada. Partnerzy medialni projektu: “Tygodnik Płocki” i “Dziennik Płocki”.

Renata Kraszewska

LOGO_IK_MKIDN_NPCz

O Autorze

Podobne Posty