Mikołaj i Mikołajek w Książnicy

Na zaproszenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku 4 lutego dzieci miały niepowtarzalną okazję, żeby spotkać się w Książnicy Płockiej z Mikołajem, Alcestem, Rufusem, Kleofasem i oczywiście Ananiaszem, pieszczoszkiem pani… Sobotnie wydarzenie poświęcone zostało bohaterom książki René Goscinnego, która od lat niezmiennie bawi dzieci i dorosłych.

Spotkanie w Książnicy było szansą, aby odwiedzić te zakamarki naszego zabytkowego budynku, do których na co dzień czytelnicy nie mają wstępu. Dzieciaki zapuściły się więc do piwnic i podziemnych korytarzy, żeby w atmosferze grozy (nietoperze i pająki nie chowały się po kątach!) rozwiązywać detektywistyczne zagadki. Nasi goście odkryli też istnienie i praktyczne zastosowanie „kuchennych” schodów. W Sali Kolumnowej odbyła się lekcja francuskiego (wszak Mikołajek jest Francuzem), gromadne śpiewanie „Frère Jacques” oraz warsztaty kreślenia tuszem (tak właśnie Jean-Jacques Sempé tworzył ilustracje do serii książek). W czytelni – niespodzianka… Książki! Przyglądaliśmy się wspólnie książkom bardzo starym i bardzo nowoczesnym (odsłaniają wiele tajemnic, gdy użyjemy smartfonu), książkom bardzo dużym i zupełnie malutkim, dla dzieci i dla dorosłych. A żeby zażyć trochę ruchu, uczyliśmy się grać w bule. A oprócz tego dzieciaki malowały, kolorowały, składały szybowce i fotografowały się z baśniowymi postaciami. Obnosiły też na uśmiechniętych buźkach kolorowe malunki.

Na naszą imprezę przybył również gość specjalny – święty Mikołaj! I oczywiście rozdawał prezenty. Wszystkie dzieci dostały piękne książki Mikołajek i słodkie przekąski, które z pewnością zachęcą do wspólnego, rodzinnego gotowania. Smaczny poczęstunek dla małych gości czekał zresztą już gotowy na zakończenie imprezy.

Przez ponad dwie godziny Książnica Płocka, biblioteka dla dorosłych, rozbrzmiewała dziecięcym śmiechem. Zapraszamy częściej… Mamy też nadzieję, że sobotnie spotkanie zachęci wszystkich uczestników (niezależnie od wieku) do sięgnięcia po książkę z przygodami Mikołajka – po raz pierwszy lub po raz kolejny…

Joanna Kościelska-Krawczyk

O Autorze

Podobne Posty