Spotkanie z Jackiem Ostrowskim

Płocczanie pamiętają o doktor Stefanii Kamińskiej. Czwartkowy wieczór był tego najlepszym dowodem. Na zaproszenie Okręgowej Izby Lekarskiej i Książnicy Płockiej w Sali Kolumnowej odbyło się spotkanie z Jackiem Ostrowskim, autorem książki „Ostatnia wizyta”, na które mieszkańcy naszego miasta przybyli bardzo licznie.

Książka Jacka Ostrowskiego jest powieścią fabularną i, jak podkreśla autor, literacką fikcją. Autentyczne wydarzenia posłużyły tylko autorowi do zbudowania fikcyjnej opowieści. Autor zastrzega również, że przedstawienie minionych wydarzeń, interpretacja motywów zbrodniarza, próba rozwikłania zagadki są przede wszystkim jego interpretacją i nie można ich traktować jak faktów. Trudno było jednak w czasie spotkania uciec od rozmowy o wydarzeniach, którymi przez długi czas żył cały Płock. Przypomnijmy: 5 czerwca 1970 roku doktor Stefania Kamińska, lekarz pediatra, wyruszyła ze swego gabinetu przy Tumskiej na swą ostatnią wizytę lekarską, by nigdy z niej nie powrócić. Podejrzewany o uprowadzenie i zamordowanie doktor Kamińskiej nigdy nie przyznał się całkowicie do winy. Zbrodni mu nie udowodniono. Nigdy nie odnaleziono ciała porwanej. Nigdy już prawdopodobnie nie dowiemy się, co stało się z płocką lekarką, możemy tylko snuć domysły lub sięgnąć do powieści Jacka Ostrowskiego.

Podczas spotkania pisarz próbował zrekonstruować ostatnie dni doktor Kamińskiej. Opowiadał o przebiegu i wynikach milicyjnego śledztwa, ustaleniach, jakie zapadły w wyniku procesu sądowego oraz o własnych wnioskach i domysłach. Wydaje się, że historia, o której tak było głośno w Płocku i w całej Polsce, miała swoje drugie, polityczne tło…

Okazało się, że na sali jest wielu płocczan, którzy pamiętają panią doktor. Niektórzy jako dzieci byli jej pacjentami, inni jako młodzi rodzice przychodzili do niej ze swoimi pociechami. Wszyscy wspominali ją jako znakomitego, oddanego swej pracy lekarza.

„Doktor Stefania Kamińska zawsze jest wśród nas” – zapewnił doktor Jarosław Wanecki, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej i przypomniał, że portret pani doktor wisi na honorowym miejscu w Izbie Lekarskiej i jest to wyraz hołdu dla wszystkich płockich lekarzy, którzy odeszli…

Joanna Kościelska-Krawczyk

 

O Autorze

Podobne Posty