2 kwietnia 1932 r. urodziła się Joanna Chmielewska (właśc. Irena Kühn), pisarka, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży.

Z wykształcenia architekt. Jako autorka powieści debiutowała w 1964 r., wydała wówczas sensacyjną powieść Klin. Była bardzo pracowitą autorką – łącznie opublikowała blisko 50 tomów prozy (w latach 90. ogłaszała średnio dwie książki w ciągu roku), a każda jej nowa książka prawie automatycznie trafiała na szczyty polskich list bestsellerów. Chmielewska pisała przede wszystkim powieści kryminalne, określane mianem “kryminałów ironicznych”, gdzie nad intrygą kryminalną i akcją góruje humor i groteska. Pisała także powieści adresowane do młodych czytelników oraz dowcipne poradniki w rodzaju Jak wytrzymać z mężczyzną, Jak wytrzymać ze sobą nawzajem.

Do najlepszych powieści w całym dorobku Joanny Chmielewskiej zaliczane są “Całe zdanie nieboszczyka” i “Wszystko czerwone”. Ich bohaterka, Joanna, architekt zatrudniony w pracowni projektowej, przypadkowo wplątuje się w kryminalne intrygi, ale dzięki zastosowaniu niekonwencjonalnych metod rozwiązuje tajemnice morderstw i kradzieży.

Ostatnie powieści Chmielewskiej to “Porwanie” (2009), “Byczki w pomidorach” (2010) i “Gwałt” (2011). Autorka zmarła 7 października 2013 r.

Joanna Chmielewska wzbudzała duże zainteresowanie, była osobowością nietuzinkową. Często i chętnie podróżowała po świecie. Kochała konie, namiętnie grywała na wyścigach, nie stroniła od hazardu w kasynach całej Europy. Była znawczynią i miłośniczką bursztynu. Należała do grona osób publicznych najbardziej obleganych przez prasę, radio i telewizję.

„Mnie się albo kocha, albo nie trawi. Ci, którzy nie trawią, to ludzie, którzy nie mają poczucia humoru, albo mają specyficznie uwarunkowane. No i mają do tego prawo. U mnie poczucie humoru jest bardzo ważne, zresztą to u nas jest rodzinne.” (Joanna Chmielewska)

[Bibliografia: culture.pl, instytutksiazki.pl]

[fot.: Ela Lempp – źródło: www.instytutksiazki.pl]

Ze zbiorów Książnicy polecamy:

Joanna Chmielwska – Życie (nie)całkiem spokojne

Skrócona wersja siedmiotomowej „Autobiografii”, która ukazywała się w latach 1994-2008. Wciągająca i pełna humoru jak powieści Joanny Chmielewskiej.


Słuchowiska Teatru Polskiego Radia na motywach powieści kryminalnych Joanny Chmielewskiej .


 

 

O Autorze

Podobne Posty