Lokowali Płock i znaleźli skarby…
780 lat lokacji Płocka

W 1237 roku Konrad Mazowiecki, za pośrednictwem biskupa Piotra, wystawił akt lokacyjny miasta Płocka. Ten unikatowy dokument przechowywany jest w płockim Archiwum Diecezjalnym i jest jedynym zachowanym dokumentem lokacyjnym na wczesnośredniowieczny prawie polskim. To właśnie on stał się bohaterem gry miejskiej LOKUJ PŁOCK zorganizowanej w ramach projektu „Płock – co z historia!!!” . Młodzi płocczanie ze szkół podstawowych i gimnazjum, rozwiązując interdyscyplinarne zagadki „rozlokowane” w obrębie granic trzynastowiecznego Płocka,  jednocześnie zdobywali umiejętności:  łamania szyfrów w tekście aktu lokacyjnego, pisania tuszem i piórem, robienia pieczęci z wizerunkiem Bolesława Krzywoustego, rozpoznawania wieku i stylu płockich zabytków, rozpoznawania postaci historycznych, a także obliczania długości płockiego muru średniowiecznego w jednostce miary „stopa”.

Jednym słowem: zabawa była przednia!!!

Zwycięzcami gry miejskiej LOKUJ PŁOCK są ex aequo reprezentacje dwóch szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku i II Prywatna Szkoła Podstawowa Z.O.K. PROFESOR w Płocku oraz Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Aleksandra Macieszy w Płocku.

Gra Miejska „Lokuj Płock” odbyła się w ramach projektu  „Płock – co za historia!!!” realizowanego przez Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku w partnerstwie z Książnicą Płocką im. Władysława Broniewskiego.

Ewa Luma

O Autorze

Podobne Posty