WIELKIE GOTOWANIE W KSIĄŻNICY,
czyli „Kuchnia prosto z Wisły”

W Roku Rzeki Wisły Książnica Płocka stara się przybliżyć płocczanom rzekę, a płocczan zbliżyć do rzeki.  Nasze imprezy poświęcone są różnym obliczom Wisły. Tym razem odkryliśmy oblicze kulinarne.

W klimat spotkania wprowadził nas archiwalny film, a w trakcie zaproponowaliśmy zabawę językiem polskim. Były nagrody – książki, oczywiście!

W Sali Kolumnowej (deszcz przegonił nas niestety z ogrodu) specjaliści najwyższej klasy – uczniowie z Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości pod opieką Małgorzaty Garlej i Elżbiety Bieniek przygotowywali na oczach zgromadzonych licznie gości potrawy „prosto z Wisły”. Była zupa rybna, smażony pstrąg z dodatkiem wyszukanych sosów, pasty rybne oraz pajdy chleba grubo posmarowane smalcem (smalec co prawda nie z Wisły, ale flisacy na płynących rzeką barkach się nim zajadali). Gotowaniu towarzyszyła gawęda pani Elżbiety Bieniek o przygotowywanych potrawach, oryginalnych przepisach i flisackiej doli.  A na koniec oczywiście degustacja. Zakładaliśmy, że z tej imprezy nikt nie wyjdzie głodny i chyba się nam udało.

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku w ramach projektu „TAK dla historii. TAK dla przyszłości” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Joanna Kościelska-Krawczyk

O Autorze

Podobne Posty