Projekt „Tak dla historii. Tak dla przyszłości” Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, oddział w Płocku dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obejmuje spotkania autorskie (m.in. z Angeliką Kuźniak, Markiem Krajewskim i Elżbietą Cherezińską), imprezy plenerowe („Kuchnia prosto z Wisły”, plener malarski „Wisła w strofach i kolorach”, rejs statkiem „Strofy na Wiśle, koncert), konferencję naukową z okazji jubileuszu 80-lecia Książnicy Płockiej, kryminalną grę miejską z Płockiem w tle i flashmob.

Celem działań projektowych jest przybliżenie polskiej historii poprzez dobrą literaturę (prozę i poezję) i ukazanie jej znaczenia w budowaniu tożsamości narodowej i kulturowej wczoraj i dziś. Poprzez tradycyjne i nieszablonowe działania chcemy sprawić, by odbiorcy poczuli się częścią świata kreowanego przez ludzi pióra – od średniowiecza i początków tworzenia państwowości polskiej po trudne czasy odbudowy Niepodległej i walki o wolność i godność jednostki i narodu. Chcemy promować czytelnictwo poprzez ludzi i miejsca związane z historią, ważną zarówno w wymiarze ogólnopolskim jak i regionalnym.

Wszystkie zaplanowane w ramach projektu działania odwołują się do zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz do jubileuszu 80 – lecia Książnicy Płockiej, na terenie której realizowane są poszczególne zadania, nawiązują też do Roku Rzeki Wisły.

O Autorze

Podobne Posty