Cukiernia w ogrodzie, a Strofy na Wiśle

    Podróżowali od dłuższego czasu, ze Sztokholmu drogą morską do Hamburga, potem pociągiem przez Berlin, Bydgoszcz do Włocławka, stamtąd statkiem do Płocka, gdzie stanęli na noc (…)

     Stangret odwiózł Grażynę do Płocka i tam pomógł wsiąść na statek oraz nadał na bagaż jej kosz paryski (…)

     Na wiosnę Paul poprosił szefa o kilka dni urlopu. Wiedział już, że do Płocka najlepiej popłynąć statkiem, który odchodzi spod mostu Kierbedzia, na miejscu zaś wynająć auto lub dorożkę i jeśli obierze kierunek na Gutowo-Zajezierzyce, wieczorem będzie na miejscu (…)

Trzy fragmenty z drugiego tomu Cukierni Pod Amorem pokazują, że bohaterowie powieści Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk często korzystali ze statku, gdy podróżowali na trasie Płock-Warszawa. Dlatego też w tym roku postanowiliśmy wszystkich uczestników II Zlotu Miłośników Cukierni Pod Amorem zaprosić na rejs statkiem.

Najpierw jednak spotkaliśmy się z autorką w ogrodzie Książnicy Płockiej. Małgorzata Gutowska-Adamczyk opowiadała przede wszystkim o bohaterach kontynuacji słynnej trylogii. Ciastko z wróżbą czyli pierwsza część drugiej serii ukaże się we wrześniu w Wydawnictwie Prószyński i S-ka. Znów spotkamy się z rodziną Hryciów, którym los nie oszczędzi trudnych, dramatycznych chwil. Pojawi się wątek związany z odzyskiwaniem przedwojennych majątków i poszukiwanie skarbu ukrytego gdzieś na terenie cukierni w Gutowie. Co okaże się owym skarbem, wyjaśni się zapewne dopiero w drugiej części, na którą już dziś czekamy z niecierpliwością. Na spotkanie przybyli nie tylko płocczanie ale także m.in. mieszkańcy Warszawy, Bydgoszczy, Poznania.

II Zlot Miłośników Cukierni Pod Amorem pokazał, że mimo tego, iż od premiery książki minęło ponad sześć lat, to wciąż wywołuje ona wielkie emocje wśród czytelników.  Inspiruje m.in. do poszukiwania własnych korzeni, odkrywania tajemnic rodzinnych. Przywołuje też smaki z dzieciństwa, gdy babcia piekła najwspanialsze ciasto z kruszonką…

Pysznych ciast i ciasteczek nie zabrakło także podczas naszego ogrodowego spotkania.

Dziękujemy sponsorom:

  • Cukierni Polkorn
  • Cukierni Mochowo
  • Cukierni Lekkie Ciacho.

Druga część tegorocznego Zlotu odbyła się na statku Żeglugi Płockiej Marianna i połączona była z akcją „Strofy na Wiśle”. Mamy Rok Rzeki Wisły, dlatego też wszystkim uczestnikom Zlotu chcieliśmy przybliżyć poezję opiewającą królową polskich rzek. „Strofy na Wiśle” prezentowali więc Wanda Gołębiewska, Anna Kühn-Cichocka i Maciej Woźniak, a dodatkowo w „wodny klimat” wprowadzały nas szanty. Rejs zorganizowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, oddział Płock i był on częścią projektu „Tak dla historii. Tak dla przyszłości”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (Relacja z rejsu >>).

Renata Kraszewska

 

O Autorze

Podobne Posty