“Strofy na Wiśle” – literacki rejs statkiem

W Roku Rzeki Wisły za nami kolejna „wiślana” impreza. Były już spotkania na nabrzeżu oraz na płockim molo, aż przyszedł czas na spotkanie na samej rzece. 24 czerwca 2017 roku Książnica Płocka zabrała swoich przyjaciół w literacki rejs. I to dosłownie. Ochotnicy zostali zaproszeni na pokład statku wiślanego „Marianna” i pod opieką kapitana Mariusza Pielacińskiego popłynęli na wycieczkę wzdłuż płockiego nabrzeża.

Niezwykłe widoki, orzeźwiająca bryza i piękne okoliczności przyrody nie były jedynymi atrakcjami rejsu. Na pokład zaproszeni zostali bowiem płoccy poeci: Wanda Gołębiewska, Anna Kühn-Cichocka i Maciej Woźniak. Do przeczytania wybrali oni wiersze własne oraz innych poetów, takie, których tematem przewodnim był Płock lub Wisła. Pani Gołębiewska uraczyła również zebranych opowieścią o wiślanej żegludze i wspomnieniami o swoim ojcu – kapitanie Jerzym Gołębiewskim. Pod pokładem statku czekała dodatkowa atrakcja – można było obejrzeć unikatowy archiwalny film dokumentujący wizytę Władysława Broniewskiego w rodzinnym Płocku.

Honorowymi gośćmi kapitana Pielacińskiego i Joanny Banasiak – dyrektora Książnicy Płockiej – były: Eliza Czapska – kierownik Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie oraz Małgorzata Gutowska-Adamczyk –  autorka „płockiej” powieści „Cukiernia pod Amorem”. W rejsie uczestniczyli również miłośnicy twórczości pisarki, których drugi już zlot odbył się tego dnia w książnicowym ogrodzie.

Rejs zorganizowany został przez Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku w partnerstwie z Książnicą Płocką w ramach projektu „Tak dla historii. Tak dla przyszłości”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Joanna Kościelska-Krawczyk

O Autorze

Podobne Posty