Reż.: Theodore Melfi
Obsada: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe, Kevin Costner, Kirsten Dunst, Jim Parsons
Kraj: USA
Rok produkcji 2016
Czas: 1276 min.
Polski lektor
Kategoria: Dramat

Niezwykła, nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


UCIEKAJ

Reż.: Jordan Peele
Obsada: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Catherine Keener, Bradley Whitford, Caleb Landry Jones
Kraj: USA
Rok produkcji 2017
Czas: 103 min.
Polski lektor
Kategoria: Horror

Historia młodego czarnoskórego chłopaka, Chrisa Washingtona, który wybiera się z zapoznawczą wizytą do posiadłości rodziców jego białej dziewczyny – Rose Armitage. Szybko orientuje się, że atmosfera domu jest, mówiąc delikatnie, dziwna. Nie spodziewa się jednak, że powodem zaproszenia nie jest wyłącznie chęć poznania go przez rodziców Rose. Chris wierzy, że nerwowa atmosfera panująca w domu Armitage’ów wynika z przyczyn rasowych. Niedługo jednak odkryje zadziwiającą prawdę. Prawdę, jakiej nie mógł się spodziewać…

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


MOJA KUZYNKA RACHEL

Reż.: Roger Michell
Obsada: Rachel Weisz, Sam Claflin, Iain Glen, Holliday Grainger, Andrew Knott
Kraj: USA
Rok produkcji 2017
Czas: 102 min.
Polski lektor
Kategoria: Melodramat

Emocjonalna i mroczna, wielowarstwowa romantyczna opowieść zrealizowana na podstawie powieści Daphne du Maurier, w której znakomitą kreację stworzyła laureatka Oscara Rachel Weisz.

Philip sądzi, że jego tajemnicza, piękna kuzynka Rachel  zamordowała człowieka, który go wychowywał i obmyśla plan zemsty. Jednak, pomimo coraz większej ilości dowodów wskazujących Rachel jako morderczynię, młody Anglik zakochuje się w niej. Doskonały, cudowny wizualnie i wciągający film, który trzyma w napięciu od początku, do samego końca.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


AZYL

Reż.: Niki Caro
Obsada: Jessica Chastain, Johan Heldenbergh, Daniel Brühl, Timothy Radford, Efrat Dor, Iddo Goldberg
Kraj: USA
Rok produkcji 2017
Czas: 126 min.
Polski lektor
Kategoria: Biograficzny, Dramat

To jedna z takich historii, o które kino musiało się upomnieć. Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


KŁAMSTWO

Reż.: Mick Jackson
Obsada: Rachel Weisz, Tom Wilkinson, Timothy Spall, Andrew Scott, Jack Lowden, Caren Pistorius
Kraj: USA, Wielka Brytania
Rok produkcji 2016
Czas: 110 min.
Polski lektor
Kategoria: Biograficzny, Dramat

Film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Profesor Deborah Lipstadt zajmuje się badaniem Holokaustu. Jeden z jej wykładów zostaje przerwany przez Davida Irvinga, który jest historykiem znanym z tego, że zaprzecza istnieniu Holokaustu. Dwa lata później Irving pozywa kobietę o to, że w swojej książce napisała o jego przekonaniach, przez co jego kariera podupadła. Proces ma odbyć się w Wielkiej Brytanii, gdzie to pozwany ma dostarczyć dowody świadczące o jego racji. Lipstadt wraz ze swoimi adwokatami na czele z Anthonym Juliusem muszą przedstawić przed sądem dowody na istnienie Holokaustu.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


MANCHESTER BY THE SEA

Reż.: Kenneth Lonergan
Obsada: Casey Affleck, Lucas Hedges, Michelle Williams, Kyle Chandler
Kraj: USA
Rok produkcji 2016
Czas: 120 min.
Polski lektor
Kategoria: Dramat

Po śmierci Joe’go, starszego brata, Lee Chandler, zaszokowany wiadomością, że brat powierzył mu opiekę nad swoim synem Patrickiem, wraca w rodzinne okolice. Lee rzuca wszystko i przenosi się do Manchester-by-the-Sea, zmuszony zmierzyć się z wydarzeniami przeszłości, które sprawiły, że rozstał się z żoną – Randi i opuścił miasteczko, w którym wyrastał.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


AMERYKAŃSKA SIELANKA

Reż.: Evan McGregor
Obsada: Evan McGregor, Jennifer Connelly, Dakota Fanning, Peter Riegert
Kraj: USA
Rok produkcji 2016
Czas: 108 min.
Polski lektor
Kategoria: Dramat

Seymour ma wszystko, co Ameryka lat 60. definiowała jako szczęście: piękną żonę Dawn, dobrą pracę, wymarzony dom na wsi i ukochaną córkę, Merry. Dzień, w którym dowiaduje się, że jego jedyne dziecko jest zdolne do brutalnych ataków terroryzmu, będzie ostatnim dniem jego dotychczasowego życia. Czy amerykański sen o szczęściu, pokoju i dobrobycie był tylko marzeniem jednego pokolenia?

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


PLANETARIUM

Reż.: Rebecca Zlotowski
Obsada: Natalie Portman, Lily – Rose Melody Depp, Emmanuel Salinger, Amira Casar
Kraj: Francja, USA
Rok produkcji 2016
Czas: 105 min.
Polski lektor
Kategoria: Dramat

Piękne i tajemnicze siostry Laura i Kate posiadają nadprzyrodzone zdolności i potrafią komunikować się z duchami. Na zakończenie swojego tournée po Europie ruszają do Paryża, gdzie spotykają pewnego charyzmatycznego producenta filmowego. Laura i Kate odkryją przed nim klimatyczny świat pełen magii i zmysłowości. I nieodwracalnie zmienią jego życie.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


PITBULL. Niebezpieczne kobiety

Reż.: Patryk Vega
Obsada: Sebastian Fabijański, Joanna Kulig, Alicja Bachleda Curuś, Andrzej Grabowski
Kraj: Polska
Rok produkcji 2016
Czas: 135 min.
Kategoria: Sensacyjny

W 2015 roku 40% funkcjonariuszy przyjętych do policji stanowiły kobiety. Wśród nich są Zuza (Joanna Kulig) i Jadźka (Anna Dereszowska). Na drodze świeżo upieczonych policjantek los szybko stawia starszych kolegów po fachu: Gebelsa (Andrzej Grabowski) i Majamiego (Piotr Stramowski). Ich doświadczenie okaże się bezcenne w starciu funkcjonariuszek ze skorumpowanymi przełożonymi, takimi jak Izabela Zych ps. Somalia (Magdalena Cielecka) oraz brutalnym, przestępczym światem mafii.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


ZAĆMA

Reż.: Ryszard Bugajski
Obsada: Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Marek Kalita
Kraj: Belgia, USA, Wielka Brytania
Rok produkcji 2016
Czas: 109 min.
Polski lektor
Kategoria: Historyczny, Biograficzny

Druga połowa lat. 50. O prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita) ubiega się Julia Brystygierowa, była szefowa owianego złą sławą Departamentu V. Eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa, zwana niegdyś „Krwawą Luną”, słynęła z tego, że osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. W swoich donosach do NKWD nie oszczędzała również partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, dąży do spotkania z Wyszyńskim.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


 

 

 

O Autorze

Podobne Posty