Izabela Desperak, Inga B. Kuźma: Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie

Książka stawia w centrum historie życia kobiet, które łączy aktywy stosunek do rzeczywistości oraz brak zgody na to, co zastają w swoich czasach i środowiskach, czyli odwaga w obalaniu schematów. To praca interdyscyplinarna.

Autorki i autorzy tekstów składających się na książkę, podejmują temat braku pokory kobiet, wybierając jako przykłady tego typu postawy – nie tak oczywistej dla kobiet z europejskiego kręgu kulturowego – bohaterki żyjące od XVII wieku do współczesności. Publikacja wpisuje się w nurt herstory, ukazując transformacje wyobrażeń na temat kobiecego losu i biografii. Artykuły ilustrują i analizują, jak owych przemian dokonywały bohaterki tekstów oraz z jakimi konsekwencjami musiały się liczyć. W książce znajdziemy herstorie o sportsmenkach, badaczkach, kobietach interesu itd.

Praca rozwija jeden z nurtów badawczych studiów gender, a mianowicie herstory, w tym dowodzi użyteczności kategorii gender i herstory. Ukazuje ich przydatność w refleksji naukowej wielu dziedzin z zakresu humanistyki i nauk społecznych.

[źródło opisu: www.empik.com]

O Autorze

Podobne Posty