Detektywi na tropie,
czyli noc w Książnicy

Za nami dwie Noce Detektywów zorganizowane przez Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek w partnerstwie z Książnicą Płocką w ramach projektu Bibliobystrzaki na tropie, dofinansowanego ze środków Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”.

Dwie 30-osobowe grupy młodych płocczan spędziły czas w towarzystwie Krzysztofa Petka, autora książek dla młodzieży, podróżnika, instruktora w szkołach przetrwania. Scenariusz obfitował w wiele atrakcji. Były więc m.in. opowieści o wyprawach na Syberię i do amazońskiej dżungli, pokaz i krótka lekcja samoobrony. Młodzi ludzie, żądni przygód, mogli porozmawiać z autorem o szczegółach jego podróży, najbardziej niebezpiecznych miejscach, które odwiedził, o tym, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia. Odwiedzili nas też policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku, którzy opowiadali o pracy śledczych. A potem nastąpiła kulminacja wieczoru, czyli poszukiwanie skarbu. Trzy 10-osobowe drużyny wędrowały po zakamarkach Książnicy i ogrodu, szukając wskazówek, łamiąc szyfry, odczytując wiadomości zapisane alfabetem morsa, tworząc portrety pamięciowe, pisząc krótkie opowiadania czy wiersze. Musieli mieć oczy szeroko otwarte, myśleć logicznie, uważnie się rozglądać i nie bać pająków, a przede wszystkim bawić się dobrze w swoich zespołach. Emocji było mnóstwo, śmiechu i zdrowej rywalizacji również.

Ogółem w dwóch Nocach Detektywów udział wzięło 61 osób w wieku 7-14 lat. Zdecydowana większość z nich zdecydowała się na nocleg w Książnicy. W wakacyjny, detektywistyczny klimat wprowadziły nocne seanse filmów „Pan samochodzik i Templariusze” oraz „Wakacje z duchami”.

Renata Kraszewska

 

O Autorze

Podobne Posty