Wanda Chotomska – Wspomnienie

Każdy z nas, niezależnie od tego, ile ma dziś lat, miał w swoim życiu etap, w którym twórczość Wandy Chotomskiej towarzyszyła mu niemal co dzień. Nasiąkaliśmy Jej twórczością będąc dziećmi, czytając później naszym wnukom, dzieciom. Jacek i Agatka, Tadek Niejadek, Pięciopsiaczki, Czarna krowa w kropki bordo, Gdyby tygrysy jadły irysy i setki innych wierszy, opowiadań, programów. Była mistrzynią słowa, z niezwykłą łatwością, i wielką kulturą tworzyła światy, w które z tak wielką radością wchodziliśmy my – czytelnicy. Laureatka Orderu Uśmiechu mówiła o sobie: „Mam taką specjalizację: jestem pediatrą w literaturze, na receptach wypisuję uśmiech”. Lubiła bawić się słowem, tworzyć zaskakujące, zabawne skojarzenia.

Wanda Chotomska odwiedzała Płock wielokrotnie. W 2000 roku jej imieniem została nazwana Biblioteka dla Dzieci. Uczestniczyła w piknikach literackich np. w  „Pikniku z Wandą Chotomską” i pikniku „Brzechwa – dzieciom”. W swoich akcjach popularyzatorskich była niezmordowana, potrafiła nie tylko zaciekawić swoimi utworami, ale była zwolenniczką zabawy z książką i poprzez książkę. Odwiedzając Płock, często  uczestniczyła  w  pracach komisji konkursów literackich i czytelniczych m.in.: Młodzi twórcy literatury, Pięknie być człowiekiem, Tworzymy legendę  o Płocku, Kiedy skrzydła rosną ci u ramion…. Zawsze wnikliwie oceniała twórczość dzieci i młodzieży, udzielając im cennych wskazówek na temat warsztatu  literackiego. Była fundatorką nagrody dla najmłodszego uczestnika konkursu.

Podkreślała ogromne znaczenie książki w życiu dziecka. Jako jedna z pierwszych już w latach 70. odważyła się na spotkanie z przedszkolakami w płockiej bibliotece i potem często spotykała się z małymi odbiorcami literatury. Barbara Gawryluk, autorka biograficznej książki „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”, cytuje poetkę:

„Dziecko musi mieć w otoczeniu ludzi czytających. Już maluchom należy pokazywać książki, to nie może być obcy przedmiot, a litery nie mogą być tajemniczymi znakami. Książka musi być w zasięgu wzroku, najlepiej jeśli jest w rękach rodzica”.

Niech te słowa będą przesłaniem od wielkiej Poetki dla wszystkich pokoleń.

W roku jubileuszowym Książnica Płocka na swe 80 urodziny otrzymała od Pani Wandy wiersz w prezencie:

 

WANDA CHOTOMSKA

KSIĄŻNICY PŁOCKIEJ na 80-lecie

 

Środek Polski – gniazda mojego

miasto nad Wisłą, nad rzeką moją,

co mnie z nim łączy? – zaraz opowiem

jeśli mi Państwo na to pozwolą.

 

Nad brzegiem Wisły, przed wielu laty

czytałam książki pod okiem taty,

który wędkował przez całe ranki,

ja połykałam wszystkie czytanki.

 

Miłość do książek – największa miłość,

z jaką przez życie drepczę z uporem

to najpiękniejsza miłość na świecie,

książki to przecież – dzieci moje.

 

A tu nad Wisłą w Płockiej Książnicy

wiedzą coś o tym jej pracownicy –

dla moich książek stworzyli domek –

świątynię książek – Domek Chotomek!

 

Dzięki Kochani za to siedlisko,

za Wasze serca, za Waszą pracę –

z okazji święta Jubileuszu

ściskam Was licząc,

że Was zobaczę .

 

Przylecę do Was na skrzydłach marzeń

przywiozę wiersze jeszcze nieznane

i będę najszczęśliwszą z istot

patrząc jak chętnie są czytane.

Wanda Chotomska, poetka, pisarka, zmarła 2 sierpnia 2017 r. W 1969 roku Chotomska została odznaczona Orderem Uśmiechu. W 2005 roku otrzymała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2012 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości literackiej, za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży”.

O Autorze

Podobne Posty