Warsztaty papieru czerpanego

Czerpanie papieru, barwienie metodą japońską i pisanie gęsim piórem – to wszystko czekało na uczestników warsztatów papieru czerpanego, które odbyły się w Książnicy Płockiej w ramach projektu „Płock – co za historia!!!”.

Rok 2017 to szczególny czas w historii miasta, które obchodzi 780. rocznicę lokacji. Wrzesień to też kulminacyjny punkt obchodów jubileuszu Książnicy Płockiej, która od 80 lat jest prężnym „ośrodkiem kulturalnooświatowym promieniującym na cały nasz gród”, jak pisała lokalna prasa w 1937 roku. Z tej okazji zaprosiliśmy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w warsztatach papieru czerpanego. Ich celem było przybliżenie młodym płocczanom historii papiernictwa w powiązaniu z zabawą, tak aby w dobie wszechobecnego Internetu uświadomić dzieciom, jaką rolę wciąż odgrywa papier. Dodatkową okazją były także 25 Europejskie Dni Dziedzictwa.

Zabawy było co niemiara, mogliśmy poczuć się jak w średniowieczu, bo prowadzący warsztaty (Czerpalnia papieru KALANDER) przebrani byli w stroje mnichów a papier czerpany był z dębowej kadzi papierniczej przy pomocy zabytkowej praski. Dzieci same „produkowały” papier z zanurzonymi w nim suszonymi kwiatami, barwiły metodą japońską i pisały gęsim piórem oraz odciskały pieczęci lakowe.

I my tam byliśmy, papier czerpaliśmy, a co zobaczyliśmy to sfotografowaliśmy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Projekt „Płock – co za historia!!!” realizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku w partnerstwie z Książnicą Płocką, dofinansowany ze środków Miasta Płock.

Renata Kraszewska

O Autorze

Podobne Posty