Sześć przygód z Koszmarnym Karolkiem

Nasze wakacje w bibliotece spędziliśmy w tym roku razem z Koszmarnym Karolkiem, bohaterem popularnej serii książek Franceski Simon. Każda kolejna przygoda Karolka była dla nas po pierwsze zaproszeniem do rozmowy, dzielenia się wspomnieniami i spostrzeżeniami, zaś po drugie – podsuwała pomysły wspólnych zabaw, gier literackich oraz rozmaitych projektów plastycznych. Wszystko to było możliwe dzięki projektowi „Przystanek Wakacje”, który realizowało Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książek i Bibliotek w partnerstwie z Książnicą Płocką, a dofinansował Urząd Miasta Płocka.

Gruntownie analizowaliśmy złożony charakter bohatera naszych wakacyjnych spotkań, czego efektem był portret Karolka, cechujący się wyjątkową głębią psychologiczną, a także szczegółowa lista ludzkich wad i zalet, oparta na przydomkach innych postaci z książki. Aby lepiej wczuć się w niepowtarzalną atmosferę przygód Karolka, poznawaliśmy dole i niedole letniego biwaku, wspólnymi siłami rozbijając namioty i sprawdzając, jak się w nich mieszka. Karolek towarzyszył nam przez te dwa tygodnie w swoim wcieleniu najważniejszym – czyli jako bohater książki, ale także jako bohater animowanych filmów.

Poza tym pracowaliśmy w najprzeróżniejszych materiałach plastycznych, tworząc postacie i nadając im indywidualne cechy (na wzór cech bohaterów literackich), poznawaliśmy zasady ruchu drogowego (w razie gdybyśmy, tak jak Karolek, wyruszyli w podróż samochodem), zaś na zakończenie stworzyliśmy – wykorzystując nadane sobie przydomki – pamiątkowe słońce, które wciąż świeci, choć wakacje w bibliotece niestety już się skończyły.

O Autorze

Podobne Posty