Dziś prawdziwych flisaków już nie maaa….

Prawda! Ale ożyli w tym roku w społecznej pamięci po wielokroć z racji świętowania Roku Rzeki Wisły. Ożyli nie tylko w matecznikach polskiego flisactwa. Książnica Płocka dwukrotnie poświęciła im uwagę w swoim smakowitym cyklu Kuchni Literackiej – w kwietniu, serwując Kuchni Literackiej w Roku Rzeki Wisły dania pierwsze, i wczoraj, 26 września, dając repetę w postaci dań wtórych. W menu kwietniowym prezentowaliśmy Kuchnię flisaków, oryli i inszych bractw wodniackich…, teraz w menu znalazły się kulinarne wariacje wodniackim smakiem dobrze przyprawione i wstępne ćwiczenia w sprawianiu dań onych.

Ucztę mieli zarówno „zwykli zjadacze chleba”, jak i koneserzy kuchni i literatury… Pomiędzy daniami znalazło się też pole do popisu dla znawców polskich ryb i osób wyćwiczonych w kuchennych zajęciach, bo scenariusz tym razem  przewidywał także  konkursy. Odważni zgadywali nazwy ryb żyjących w polskich ryb rzekach, zawzięcie strugali, kroili i szatkowali warzywa na mało już komu znany siuforek (kto był z nami, ten już wie, cóż to za potrawa, pozostałym zalecamy sprawdzić!). Warto było stanąć w szranki na wiedzę, kuchenne noże i tarki, bo nagrodą był chleb wypieczony – na naszą prośbę – wedle tradycyjnej flisackiej receptury. Smakowitość tę zapewniła nam płocka Piekarnia Kierzkowski, za co wdzięcznie się kłaniamy!

Przysmaku skosztowali też pozostali uczestnicy wydarzenia, zapijając go nie flisacką wprawdzie, bardziej może marynarzom przypisaną, aromatyczną herbatą z…rumem. W końcu jak świętować, to świętować! A (spodziewany) aplauz gości tylko potwierdził trafność poczęstunku.

Cóż dodać? Chyba tylko to, że w naszej Kuchni Literackiej od samego początku niepodzielnie królują panie z Teatru Remedium działającego przy Stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku, przygotowywane do tego reżysersko przez aktora Teatru Dramatycznego w Płocku Henryka Jóźwiaka. Robią to tak dobrze, że dorobiły się już grona stałych fanów czekających niecierpliwie na kolejne odsłony ich kulinarno-literackich wieczorów. Nam pozostaje zaprosić na kolejną odsłonę Kuchni Literackiej Książnicy Płockiej, którą planujemy na koniec listopada. Zatem – do smacznego zobaczenia!

Ewa L. Matusiak

O Autorze

Podobne Posty