17 listopada 2017 roku był w Płocku dniem niezwykłym – dniem poezji. Właśnie w piątek odbyła się gala XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Broniewskiego „O Liść Dębu”. Uroczystość po raz pierwszy odbyła się w gościnnych progach szkoły muzycznej, a sala koncertowa wypełniła się po brzegi.

Rozpoczęliśmy uroczystym wręczeniem nagród. Pan Bohdan Urbankowski – przewodniczący jury – podsumował tegoroczną edycję i odczytał protokół obrad. Srebrną statuetkę Liścia Dębu z rąk Prezydenta Miasta Płocka – Pana Andrzeja Nowakowskiego odebrała w imieniu laureatki I nagrody Pani Edyty Wysockiej wnuczka Justyna. Pozostałe nagrody trafiły w tym roku do mężczyzn. Na gali osobiście odebrali je: Tadeusz Hutkowski (II nagroda), Grzegorz Chwieduk (III nagroda), Adam Bolesław Wierzbicki (wyróżnienie),  Miłosz Manasterski (wyróżnienie za wiersz o tematyce płockiej), Leszek Jaraczewski (Nagroda Dyrektora Książnicy Płockiej w kategorii limeryku). Zabrakło z nami wyróżnionych: Jakuba Boguckiego i Wojciecha Roszkowskiego oraz Janusza Solarza, który zdobył Wyróżnienie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku.

Nagrodzone utwory znalazły się w pokonkursowym tomiku wydanym przez Książnicę Płocką, a podczas gali zostały zaprezentowane przez aktora Teatru Dramatycznego w Płocku – Marka Walczaka.

Atrakcją tegorocznej gali był nastrojowy, zupełnie niezwykły koncert Renaty Przemyk i towarzyszących jej muzyków w programie Akustik Trio. Koncert okazał się wielkim sukcesem, artystów nie trzeba było namawiać na bis, oklaski długo nie milkły.

Po koncercie, już w kameralnym gronie, spotkaliśmy się na Turnieju Jednego Wiersza. Poziom konkursu zaskoczył nawet jurorów. Wiersze osobiście odczytywane przez poetów ze sceny mają moc! Gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom turnieju.

Tym, którzy spędzili piątkowy wieczór z nami, dziękujemy, a wszystkich zapraszamy za rok na galę XXX – jubileuszowej – edycji konkursu „O Liść Dębu”.

Książnica Płocka dziękuje sponsorom:
Piekarni Norbert Kierzkowski w Płocku oraz Zakładom Mięsnym PEKLIMAR Sp. z o.o. Spółka Komandytowa  w Umieninie.

Joanna Kościelska-Krawczyk

 

O Autorze

Podobne Posty