Rokrocznie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym. Już po raz jedenasty biblioteczną choinkę ozdobiliśmy cytatami z literatury. Tym razem mamy dla Państwa nie lada gratkę. Cytaty pochodzą z zapomnianego nieco dzieła Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego zatytułowanego „Wisła”. Akcja powieści toczy się w Ulanowie, Sandomierzu, Warszawie, Płocku, Włocławku, Toruniu, Gdańsku i wielu innych mniejszych i większych miejscowościach. Wśród bohaterów powieści, poza głównymi, fikcyjnymi postaciami, można odnaleźć nazwiska znanych ówcześnie płocczan. Kim są? O tym przekonają się Państwo po przeczytaniu powieści opublikowanej po raz pierwszy w 1935 r. Kilka lat później na jej podstawie nakręcono film w reżyserii Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego. Część zdjęć kręcono w naszym pięknym grodzie, a pomocy w powstaniu filmu udzieliła Polska Żegluga Rzeczna „Vistula”- spółka z płockim rodowodem. Autorem tekstów piosenek do filmu był poeta Władysław Broniewski, patron Książnicy Płockiej.

Pytanie konkursowe brzmi:

Kim są bohaterowie powieści H. Boguszewskiej i J. Kornackiego „Wisła”?

flisakami
rybakami
żeglarzami

Jeśli jeszcze nie znają Państwo odpowiedzi, zapraszamy do czytania fragmentów, które ozdobiły choinkę. Wnikliwi doszukają się podpowiedzi. Powieść jest także w naszych zbiorach, zachęcamy więc do wypożyczania.

Dla szczególnie dociekliwych dodatkowy konkurs. Trzeba odpowiedzieć na pytanie:

Jaki jest tytuł filmu nakręconego na podstawie powieści „Wisła”?

Aby wziąć udział w losowaniu nagród książkowych, należy wypełnić kupon dostępny tylko w Filii bibliotecznej nr 5. Odpowiedź oczywiście musi być prawidłowa, a wszelkie sposoby poszukiwania rozwiązania są dopuszczalne.

Dla dzieci jeszcze nieczytających, jak zawsze, układanka, która da odpowiedź na pytanie konkursowe.

Na odpowiedzi czekamy do 23 stycznia 2018 r. Tego dnia spośród tych, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi wylosujemy zwycięzców. Nagrodę otrzyma także jedna osoba, która odpowie prawidłowo na pytanie dodatkowe. Wszyscy laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie lub pocztą elektroniczną. Nagrodę należy odebrać w ciągu tygodnia od dnia powiadomienia. Nagrody nieodebrane zostaną ponownie rozlosowane.  

Życzymy powodzenia i zapraszamy do odwiedzania naszej Biblioteki.

Filia biblioteczna nr 5, Pasaż Vuka Karadzica 1

O Autorze

Podobne Posty