Miło nam poinformować, że w drugiej edycji Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego “Inspirująca Biblioteka Roku” zwyciężyła Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego i jej projekt “O Szablę Komendanta”!

Konkurs organizowany jest w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2015 – 2020”, a jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie biblioteki, która zorganizowała najciekawsze wydarzenie kulturalne we współpracy z partnerem z samorządu lokalnego i partnerem z organizacji pozarządowych.

30 listopada Komisja Konkursowa zakończyła prace związane z oceną wniosków złożonych przez biblioteki publiczne Mazowsza i ogłosiła wyniki.

Tytuł Inspirującej Biblioteki Roku, a tym samym nagrodę finansową ufundowaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, zdobyła Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego.

II miejsce: MBP w Przasnyszu „Nakręceni na historie”;

III miejsce: MBP w Płońsku „Pamięć za serce”.

Zwycięski projekt „O Szablę Komendanta” to VI edycja konkursu literackiego dla młodzieży, którego celem jest pogłębienie i promowanie wiedzy o historii ziemi ojczystej, kształtowanie i umacnianie postaw patriotycznych oraz rozbudzanie wyobraźni twórczej młodzieży i rozwijanie zdolności literackich. Temat przewodni tegorocznej edycji „Nad Wisłą się urodziłem, wszystko tu słyszę…” nawiązywał do Roku Rzeki Wisły i wybitnych postaci związanych z największą polską rzeką. W 2017 r. przypada m.in: 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego – jednego z ojców polskiej niepodległości, 120. rocznica urodzin Władysława Broniewskiego – poety, który wiele wierszy poświęcił Wiśle czy 90. rocznica sprowadzenia do Polski prochów Juliusza Słowackiego, które Wisłą płynęły na Wawel. Prastary gród nadwiślański Płock był doskonałym miejscem dla uczczenia pamięci o tych ważnych wydarzeniach historycznych.

Partnerami Książnicy Płockiej w realizacji konkursu były: Stowarzyszenie Patria Polonia oraz Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem: Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Płockiego oraz Prezydenta Miasta Płocka.

 

O Autorze

Podobne Posty