21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny zaprosiliśmy uczniów klas szóstych i siódmych płockich szkół do udziału w dość niezwykłych (nie)wagarach. Żeby tradycji tego dnia stało się zadość, uczniowie opuścili mury szkoły i rozbiegli się po mieście. Nie biegali jednak bez celu…

Książnica Płocka wraz z Urzędem Miasta, Gazetą Wyborczą Płock i radiem RPL zorganizowała wielką grę miejską. Pan Andrzej Nowakowski, Prezydent Miasta Płocka, odczytał list, który skierował do płockiej młodzieży pan Tomasz, czyli sam legendarny Pan Samochodzik. Pan Samochodzik to bohater książek Zbigniewa Nienackiego doskonale znany dorosłym, a dzięki wiosennej grze poznali go również młodzi czytelnicy.

W swym liście pan Tomasz zdradził, że wpadł na trop zagadki związanej z naszym miastem. Okazało się, że jest bliski odnalezienia średniowiecznego rękopisu zagrabionego z płockiej Biblioteki Seminaryjnej przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Jak zwykle potrzebuje pomocy młodych ludzi. Dlatego zwraca się do uczniów z płockich szkół.

Pan Tomasz przygotował pełną zagadek i pułapek trasę wiodącą przez najważniejsze punkty Starego Miasta. Uczestnicy gry musieli wykazać się zdolnościami detektywistycznymi, umiejętnością dedukcji, orientacją w terenie i pomysłowością. Nie było łatwo! Ale było warto, bo zabawa była przednia. Młodzi detektywi zmierzyli się z zawiłościami genealogicznymi płockich Piastów, z pismem supełkowym kipu, z zaszyfrowanymi w książkach danymi bibliograficznymi, z zagadką logiczną zdawałoby się nie do rozwiązania (a jednak!) i z wieloma innymi skomplikowanymi zadaniami. I poradzili sobie śpiewająco.

Ale jak to w grze miejskiej bywa, zwycięzca może być tylko jeden. Pomocnikami pana Tomasza zostali uczniowie z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Płocku. Gratulujemy! Gratulacje należą się jednak uczestnikom ze wszystkich 10 szkół. Walczyli dzielnie i, co najważniejsze, bawili się świetnie. Skarbu nie znaleźli, ale pierwsze oznaki wiosny na pewno.

Joanna Kościelska-Krawczyk

O Autorze

Podobne Posty