W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich gościliśmy w Płocku Annę Dziewit-Meller, pisarkę, felietonistkę, prowadzącą stronę bukbuk.pl, poświęconą książkom i pisarzom. Krótko mówiąc – na święto książki gość, który zawodowo z książką związany jest na wiele różnych sposobów.

Kobieta pełna energii, z pasją i humorem opowiadała o…damach, dziewuchach, dziewczynach, czyli swojej najnowszej książce, skierowanej do dzieci, ale po którą bardzo chętnie sięgają też dorośli. To bardzo ważne, byśmy przypominali, że w naszej historii jest mnóstwo kobiet, które przez całe swoje życie szły pod prąd, działały wbrew – konwenansom, zasadom, czasom, w których przyszło im żyć.  Były i są nadal wzorem do naśladowania, pokazują siłę kobiet, ich odwagę, brawurę, nieugiętość w dążeniu do celu.

Anna Dziewit-Meller opowiadała też o swojej pracy, literaturze, podróżach. Ta najbardziej znana opisana została w książce Gaumardżos. Opowieści o Gruzji. Każda z usłyszanych tam historii  mogłaby stać się kanwą niejednej powieści. A gdzie dziś najczęściej podróżuje Anna Dziewit-Meller ? Na MazuryJ. Gdy ma się małe dzieci na nowo odkrywa się urok miejsc, które wielokrotnie się odwiedzało, a które teraz opowiedzieć można na nowo.

Autorka opowiadała też o tym, że historia, z której powstanie książka, musi się pojawić w odpowiednim momencie życia. Z tą najnowszą niespodziewanie obudziła się rano i natychmiast zaczęła poszukiwanie materiałów i zbieranie informacji. Znaleźć temat na książkę to jedno, ale znaleźć sposób na jej opowiedzenie to już jest wyzwanie. Tak jak w Górze Tajget – wstrząsającej, pełnej bólu, rozpaczy historii o strachu i bezradności, o eksterminacji dzieci ze szpitala psychiatrycznego w ramach akcji T4 prowadzonej przez nazistów. To literackie świadectwo niewyobrażalnego okrucieństwa i bezwzględności, napisane oszczędnym językiem, bez żadnego zbędnego słowa. To była bardzo trudna praca, wyczerpująca emocjonalnie.

Dla czytelników czekających na książki Anny Dziewit-Meller dobra wiadomość – w maju pojawi się nowe wydanie Gaumardżos, poprawione i poszerzone. Będzie też kolejna część Dam, dziewuch, dziewczyn, tym razem o podróżniczkach.

Renata Kraszewska

O Autorze

Podobne Posty