23 maja otworzyliśmy wystawę poświęconą twórczości Zbigniewa Herberta. W sali kolumnowej podziwiać można nie tylko twórczość literacką poety, ale i próbki prac plastycznych. Są to najczęściej szkice powstałe w czasie niezliczonych podróży śladami tradycji i kultury śródziemnomorskiej.

Wernisaż wystawy uświetniła obecność Tomasza Jastruna, poety i publicysty. Opowiadał o osobistych relacjach z poetą i przyjaźni Herbertów z jego rodzicami. Jak sam stwierdził, starał się odbrązowić postać genialnego twórcy. Tym bardziej, że słuchaczami jego opowieści byli przede wszystkim uczniowie płockich szkół średnich, którzy tłumnie przybyli na spotkanie. Obecność młodych ludzi pozwala nam wierzyć, że czysta myśl Herberta nadal porusza i dociera do coraz to nowych pokoleń. Goście wernisażu mieli również okazję obejrzeć fragmenty filmu Piotra Załuskiego Barbarzyńca w ogrodzie.

Za udostepnienie materiałów do wystawy dziękujemy Spadkobiercom Poety, panu profesorowi Andrzejowi Walickiemu oraz Bibliotece Narodowej.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy do 29 września 2018 roku.

Joanna Kościelska-Krawczyk

O Autorze

Podobne Posty