Finał XL edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”.

Tegoroczny konkurs wpisywał się w obchody rocznicy odzyskania niepodległości, bowiem poświęcony był literaturze przypominającej dzieciom i młodzieży ważne dla naszego narodu i państwa wydarzenia. Prosiliśmy uczestników o wybranie i przedstawienie najpiękniejszych tekstów literackich dowolnych autorów z dowolnej epoki, opowiadających o Polsce, potrzebie wolności, które najpełniej oddają patriotyzm, bohaterstwo, siłę, wiarę, emocje, poświecenie i zaangażowanie narodu  na przestrzeni wieków.

Okazało się, że uczestnicy najczęściej sięgali po klasykę: Sienkiewicz, Bełza, Oppman, Janczarski, Baczyński, Gałczyński, Dąbrowska, Orzeszkowa, Szymborska. Ale były też wyjątki, np. fragment książki noblistki Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” czy „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” Romy Ligockiej.

W eliminacjach rejonowych, które odbyły się w bibliotekach na terenie byłego województwa płockiego, udział wzięło 308 osób. Do finału przeszło 46 osób, których występy zobaczyliśmy w sobotę w Książnicy.

Konkurs zorganizowano przy wsparciu Urzędu Miasta Płocka i Starostwa Powiatowego w Płocku.

Renata Kraszewska

 

 

O Autorze

Podobne Posty