Płocczanie dobrze już wiedzą, że podczas corocznego Jarmarku Tumskiego również drzwi do Książnicy Płockiej są dla nich … „na ścieżaj otwarte”. Od trzech lat temu okazałemu w mieście świętu, towarzyszy równie okazała „Sobota w Soplicowie”, organizowana w klimatycznym bibliotecznym ogrodzie … Każdego roku wielce atrakcyjna, każdego roku inna…

W tej edycji, za sprawą płockiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i projektu „Po 100kroć Polska” ta piękna impreza odbyła się na…wybiegu! Kolejne inscenizowane czytanie Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” rozpoczęło się bowiem wielkim pokazem mody kobiecej na przestrzeni wieków! Zrobiło się naprawdę niczym w wielkim modowym świecie! Nasze modelki – pracownice Książnicy Płockiej, członkinie i sympatyczki Stowarzyszenia, dawne i bardziej współczesne stroje prezentowały nie gorzej niż topowe na świecie modelki. Emanowały urodą, wdziękiem i poczuciem dystynkcji. Zachwyciły obserwujących gości także strojami, szytymi i kompletowanymi na tę okazję od wielu tygodni. I tu od razu napisać spieszę, że projektantką i „główną krojczą” owych kreacji była pani Izabela Wypych. Panie na widowni zachwycały się uwidocznionymi przez nią detalami codziennych, okazjonalnych i ślubnych sukien oraz dodatków, panowie podnosili się z krzeseł, by dojrzeć tajemnice damskiego dezabilu… Emocjom nie było przy tym końca!

Pokazowi towarzyszyła, bo nie mogło być inaczej, spora dawka wiedzy o prezentowanej na wybiegu modzie damskiej, jej niuansach i przemianach. Pokaz komentowała i o modzie opowiadała aktorka Teatru Dramatycznego w Płocku – Hanna Chojnacka-Gościniak.

No a po pokazie… po pokazie rozemocjonowani goście przeszli do narodowej epopei, by wspólnie czytać i słuchać poematu Adama Mickiewicza. Wśród prezentujących tekst były seniorki zaprzyjaźnione z filiami bibliotecznymi Książnicy – Filią nr 4 i Filią nr 7, były panie z Teatru Remedium przy Stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, była też młodzież z Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości. Fragmenty przeczytała również dyrektor Książnicy, pani Joanna Banasiak i aktor Teatru Dramatycznego – Henryk Jóźwiak, a także kilka osób prywatnych. Najbardziej niezwykłą atrakcją tego czytania była jednak dla uczestników wydarzenia prezentacja w wykonaniu pana Adama Kotkiewicza. Pan Adam otóż obszernych fragmentów nie czytał, tylko ….mówił je z pamięci! To jedyny płocczanin, który prawie całego „Pana Tadeusza” zna już na pamięć! Uwierzycie?! Uwierzcie!

Zapowiadaliśmy piękną „Sobotę w Soplicowie” i taka była właśnie! Popatrzcie na zdjęcia!

A z kronikarskiego obowiązku dodać jeszcze trzeba, że furtkę ogrodu „na ścieżaj” otworzyć  mogliśmy dzięki dofinansowaniu projektu SBP ze środków Miasta Płock. Dziękujemy!

Ewa L. Matusiak

O Autorze

Podobne Posty