Jeśli przechodząc w środę 13 czerwca Tumską, spotkaliście państwo Mirę Zimińską-Sygietyńską (i to nie w spiżowej postaci), to trafiliście na toczącą się właśnie grę miejską „Agafia i koleżanki”. Grę zorganizowaliśmy w Roku Praw Kobiet, aby przybliżyć uczniom szkół podstawowych postaci płocczanek (z urodzenia i z wyboru) zasłużonych dla naszego miasta.

Uczestników gry powitała w ogrodzie Książnicy Marcelina Rościszewska (w osobie pani Joanny Banasiak), a na swej drodze przez ulice Starego Miasta dzieciaki spotkały inne znakomite kobiety, wśród nich wspomnianą już Mirę – aktorkę, artystkę estradową i założycielkę zespołu Mazowsze. Na Rynku czekała na uczestników zabawy siostra Faustyna Kowalska, która opowiedziała o latach swojego pobytu w Płocku i o pracy w klasztornej piekarni. Pod pomnikiem Krzywoustego odbywało się spotkanie z Agafią – księżną mazowiecką, żoną Konrada Mazowieckiego, której imię dało tytuł naszej grze. Pod Małachowianką prezentowała się Dobiechna, fundatorka kolegiaty pod wezwaniem świętego Michała, od której zaczyna się historia naszej najstarszej szkoły. Przed siedzibą TNP wraz z Marią Macieszyną uczniowie przyglądali się archiwalnym zdjęciom Płocka z czasów, gdy państwo Macieszowie opracowywali swój „Przewodnik po Płocku”. A przed Odwachem czekała najmłodsza bohaterka gry – bohaterska druhna Genia Majdecka. Wszystkie spotkania były niezwykłe i wszystkie postaci godne zapamiętania.

W grze uczestniczyły drużyny z sześciu płockich szkół: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Druha Wacława Milke w Płocku, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. Janusza Korczaka w Płocku, Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Zygmunta Jakubowskiego w Płocku , Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku i Szkoła Podstawowa EDUMONTESSORI w Płocku.

Po bardzo wyrównanych zmaganiach (była dogrywka!) zwyciężył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 18. Gratulujemy! A wszystkim uczestnikom naszej zabawy dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych grach.

O Autorze

Podobne Posty