Intrygującym tytułem publikacja wprowadza czytelników w świat lokalnej społeczności, opisującej m.in. losy pięciu braci. Podtytuł zaś: „Dzieje rodzin Rojewskich z Gąbina” rozwiewa wszelkie wątpliwości. Autorzy-Andrzej i Ignacy Rojewscy oraz Anna Maria Wrzesińska- pragnęli książką wpisać się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Wiedza bowiem o korzeniach, przodkach wzbogaca naszą więź z Ojczyzną. Publikacja otwiera cykl “Gąbińskie Rodziny”, mający przybliżać sylwetki społeczników zasłużonych dla rozwoju tej miejscowości i jej okolic. W tym tomie zostały przedstawione sylwetki gąbinian żyjących i działających w XIX i XX wieku. Treść publikacji, okraszonej wieloma czarno-białymi zdjęciami, jest wartką rodzinną opowieścią, w której zaakcentowane zostały wysiłki mężczyzn z rodu Rojewskich na rzecz Ojczyzny, zarówno podczas działań wojennych, jak i w czasach pokoju.

Tekst E. Kozłowska


LEGENDY I OPOWIEŚCI O MAZOWSZU

O losach zaginionej Bursztynowej Komnaty rozprawiał wielokrotnie z pewnością niejeden Polak, Smoka Wawelskigo zaś poznały w toku edukacji wszystkie polskie dzieci. Czy słyszeliście jednak Państwo w Płocku legendę o młodej Zycie, złożonej w ofierze pogańskim bogom lub labiryntach łączących historyczne płockie budowle? Wszystkich poszukujących regionalnych podań zapraszamy do sięgnięcia po książkę Marioli Jarockiej. Miłośnicy Mazowsza znajdą w niej m.in. także opowieści o Czersku, Liwie, Ciechanowie, Szydłowcu czy Zambrowie. Legendy te zostały zaś poprzedzone krótkimi prezentacjami kilkudziesięciu mazowieckich miasteczek oraz uproszczonym drzewem genealogicznym książąt mazowieckich. Do czytania przez “małych” i “dużych”, w Czytelni Książnicy Płockiej bądź domowym zaciszu!

Tekst: E.Kozłowska


ARCHITEKTURA SAKRALNA W POCZĄTKACH PAŃSTWA POLSKIEGO (X – XIII WIEK)

Pokaźny tom, dedykowany pamięci profesora Zygmunta Świechowskiego, stanowi kopalnię wiedzy dotyczącej budownictwa średniowiecznego w rozmaitych aspektach. Publikacja pod redakcją Tomasza Janiaka i Dariusza Stryniaka składa się z dwudziestu trzech artykułów, których autorzy reprezentują różne dyscypliny naukowe i ośrodki badawcze. Lektura rozdziałów to naukowa wędrówka po grodach wawelskim i praskim, klasztorze w Mogilnie czy zamku w Legnicy. Miłośnikom naszego regionu dedykowane są w szczególności rozdziały Marka Barańskiego i Roberta Kunkela. Pierwszy z nich – “Nowe odkrycia w zabytkowej kolegiacie pw. św. Michała Archanioła w Płocku” stanowi obszerne, ilustrowane sprawozdanie z działań prowadzonych podczas przebudowy Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego od 2012 roku. Początkowy nadzór archeologiczny nad pracami budowlanymi przekształcił się w regularne badania, odkryto bowiem nienaruszone fragmenty kolegiaty, a także liczne warstwowe pochówki. W tym fascynującym artykule autor przytacza także stan badań i ingerencji w romańskie i jezuickie mury w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Drugim wspomnianym rozdziałem jest “Leo vigilans – lew czuwający w portalu kolegiaty pw. św. Michała Archanioła w Płocku”. Robert Kunkel opisał w nim symbolikę bestii oraz jej romańskie i średniowieczne przedstawienia na terenie Polski, omawiając także odsłoniętą rzeźbę lwa czuwającego u wejścia płockiej kolegiaty.

Tekst E. Kozłowska


POLSKIE ART DÉCO

Prezentowana publikacja jest wydawnictwem podsumowującym szóstą sesję naukową “Polskie Art Déco”, zorganizowaną przez Muzeum Mazowieckie w Płocku. Zamieszczone referaty zostały poświęcone wnętrzom i elementom ich wyposażenia. W wymienionym tomie “przechadzamy się” m.in. po krynickiej willi “Dyrektorówce” poznając jej wyposażenie, wnętrzach bydgoskich kamienic w stylistyce art déco, podziwiamy polskie obicia papierowe lat dwudziestych i trzydziestych, rodzime wzory przedwojennych mebli, wytwory pracowni ceramicznych itp. Publikacja ta jest jedną z serii pokonferencycjnych wydawnictw, prezentującą osiągnięcia polskiego art déco i rodzimych twórców. Poprzednie tomy – dokumentujące sesje naukowe organizowane przez płockie Muzeum Mazowieckie – poświęcone były m.in. rzeźbie i płaskorzeźbie, wnętrzom użyteczności publicznej czy wnętrzom mieszkalnym. Wszystkie części tego przydatnego, popularyzującego art déco cyklu, dostępne są w zbiorach regionalnych Czytelni Książnicy Płockiej.

Tekst E. Kozłowska


WIEŚCI MUZEALNE. KULTURALNY MAGAZYN MUZEALNY

Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc wycieczek w okolicach Płocka jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Popularnie zwana skansenem placówka oferuje poza indywidualnym zwiedzaniem wiele atrakcji dostowanych do pór roku. Relacje z imprez oraz ich zapowiedzi, a także opisy zbiorów muzealnych czy zwyczajów można znaleźć w półroczniku “Wieści Muzealne”. Z artykułu w bieżącym numerze dotyczącym obrzędowości bożonarodzeniowej można dowiedzieć się o realizacji programu telewizyjnego przez program 3 TVP w skansenie. W tym wydaniu omówiony został także reprint “Zbiór praw sądowych” Andrzeja Zamojskiego oraz stan remontu w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, w “Kąciku kolekcjonera” zaś zaprezentowano gramofony ze zbiorów placówki. Muzeum Wsi Mazowieckiej postanowiło włączyć się także w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez ogólnopolską konferencję naukową oraz imprezę plenerową pod wspólnym tytułem Mazowieckie Drogi do Niepodległej, której zapowiedź umieszczono w bieżącym wydaniu magazynu.

Tekst E. Kozłowska


 

O Autorze