Zaprzyjaźnione i współpracujące z Książnicą Płocką Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek realizuje interesujący projekt Babciu, wnusiu! RAZEM rozsmakujmy się w Chopinie… Projekt skierowany jest do seniorów i młodzieży z Płocka i powiatu płockiego, a jego celem jest nie tylko zainteresowanie adresatów pięknem polskiej kultury i pobudzenie ich kreatywności, ale jednoczesne budowanie prawidłowych relacji i integracji międzypokoleniowej. Dzięki dotacji ze środków finansowych pochodzących z Budżetu Województwa Mazowieckiego, seniorki i młodzież szkolna już dwukrotnie – w maju i czerwcu – odwiedziły Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Podczas majowych wyjazdów panie i panny (płeć piękna zdominowała bowiem skład uczestników!) zwiedzili z przewodnikiem piękny pałac i jego parkowe otoczenie, później wzięły udział w warsztatach plastycznych „Na fiołkową nutę”. Warsztaty te specjalnie dla nich poprowadziła uznana twórczyni ludowa, pani Wiesława Olczak. Efektem pracy czterech grup były samodzielnie wykonane papierowe kwiaty, w tym ulubione przez Fryderyka Chopina fiołki. Po kreatywnych zajęciach przyszła pora na inną formę zapoznania się z regionalnym folklorem – na specjalne zaproszenie stowarzyszenia, do Sannik zjechała ekipa Zespołu Tańca Ludowego „Masovia”, działającego przy płockiej filii Politechniki Warszawskiej. Młodzi artyści nie poprzestali na zaprezentowaniu piosenek, przyśpiewek i tańców ludowych.  Do wspólnego śpiewu i tańca zaprosili też chętne uczestniczki. Zorganizowali im również kilka konkursów z nagrodami na znajomość ludowych strojów i narodowych tańców. Chętnych nie brakowało, a gromkie brawa i „rodzinne” zdjęcie z reprezentacją zespołu ukoronowało tę twórczą wyprawę.

Czerwcowy pobyt w Sannikach rozpoczął się koncertem muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty Jarosława Domagały. Tej muzycznej uczty duchowej dopełniły przepiękne wiersze Adama Mickiewicza i Juliana Tuwima oraz niedościgły Norwidowski „Fortepian Chopina” w interpretacji aktora Teatru Dramatycznego w Płocku, Henryka Jóźwiaka. Po tym koncercie nikogo nie dziwiła długa owacja na stojąco… A kiedy emocje opadły, wszystkie uczestniczki zostały zaproszone do parkowej altany na biesiadę. Przepyszny poczęstunek przygotowały i serwowały seniorkom projektowe „wnusie”, czyli uczennice klas gastronomicznych Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości wraz ze swoimi nauczycielkami zawodu, paniami Elżbietą Bieniek i Agnieszką Gmyz. To też była uczta, choć już innego rodzaju! A kiedy panie zaczęły ruszać w tany, widać było, jak  wyjątkowo energetyzująco podziałała!  Cóż, tak też można rozsmakować się w Chopinie!  

A to dopiero część projektu!  Jego beneficjentki – jak widać –  już wiele skorzystały i z wielką niecierpliwością czekają na powakacyjne wyjazdy! We wrześniu i w październiku czekają ich kolejne atrakcje!

Ewa Lilianna Matusiak

O Autorze

Podobne Posty