Czy przypominacie sobie Państwo jakąś powieść (wydaną!) napisaną przez nastolatkę? Otóż zbiory regionalne Czytelni Książnicy Płockiej wzbogaciły się o książkę płockiej uczennicy – Poli Zołoteńko. Dodatkowo bohaterami są m. in. Explorer, Skaner, Spacja, Myszka… Bez obaw – to tylko paczka przyjaciół, nazywająca siebie gangiem rozwiązującym zagadki. Przygody dzieciaków także  zostały zilustrowane przez autorkę tekstu. Pola jest trzynastolatką z zamiłowaniem do sportu, sztuk plastycznych i -jak można wnioskować- literatury. Zapraszamy nastolatków do przebywania z Klawiaturą i Enterem, ale w wersji papierowej!

Tekst: E. Kozłowska


RZECZY DZIWNE

Odrobinę wspomnień z dzieciństwa i rodzinnych opowieści, szczypta polskich realiów, trochę akcentów płockich, doprawione poczuciem humoru oraz przenikliwością autorki – z takiej mieszanki powstała smakowita lektura. Podtytuł “mini opowiadania” trafnie charakteryzuje rodzaj czekającej nas czytelniczej przyjemności. Tytuł zaś “Rzeczy dziwne” wskazuje na przewijający się  wątek zaskakujących elementów rzeczywistości. A może autorka obdarzona jest cenną umiejętnością “zadziwiania się” światem lub odpowiada za to jej ciekawy życiorys? Anna Sulima-Barańska – według notki- urodziła się w Szydłowcu, ale z Płockiem związana jest od 1973 roku. Nagradzana w konkursach autorka tomików wierszy należy do płockiego oddziału Związku Literatów Polskich. Przyrządzone przez nią “danie literackie” można skonsumować w Czytelni Książnicy Płockiej, na miejscu bądź na wynos.

Tekst: E.Kozłowska


TRAKTORY I KOMBAJNY PRL-U

Bizon, Vistula, Rekin – po chwili Państwo dopowiadacie z pewnością słowo “kombajn”, gdyż w Płocku to najszybciej pojawiające się skojarzenie. Historia polskich maszyn rolniczych, ale poprzez to także historia polskich zakładów przemysłowych (ich narodziny, rozkwit, smutne wygaszanie lub upadek) została zawarta w książce Jacka Gembary. Autor bowiem -mimo zawartych w tytule ram czasowych- sięga do początków fabryk w XIX wieku. Miłośników płockiego regionu zainteresuje szczególnie druga część publikacji – dotycząca kombajnów i prezentująca koleje Fabryki Maszyn Żniwnych. Można przypuszczać, że to także “lektura obowiązkowa” dla sporej części płocczan – zakłady zatrudniały w rozkwicie ponad dwa tysiące pracowników. Zapoznanie się z publikacją zadowoli też miłośników nauk ścisłych, gdyż tekstowi towarzyszą liczne czarno-białe zdjęcia maszyn, schematy budowy czy opisane szczegóły techniczne. Prześledzić można rozwój i kolejne modyfikacje kombajnów typu Vistula, Rekin, Bizon, a także zapoznać się z pracą płockich zespołów konstruktorskich. Zainteresowanych retro-rozwiązaniami technologicznymi lub płocczan chcących powrócić w czasy młodości zapraszamy do zbiorów regionalnych Czytelni Książnicy Płockiej.

Tekst E. Kozłowska


FOLKLOR REGIONU GĄBIŃSKO-SANNICKIEGO

Czytelnicy, którzy rozpoczną lekturę publikacji od uczonego wstępu, poznają granice terytorialne regionu, jego charakterystykę oraz historię opieki nad sztuką ludową tych okolic. Praca, dokumentująca dziedzictwo kulturowe, składa się z kilku części. Partia dotycząca folkloru muzycznego została zaopatrzona w szereg zapisów nutowych wraz ze słowami. W jednej z części zawarto przykłady i opisy gwary regionu gąbińskiego. Niemałą przyjemnością jednak jest po prostu podziwianie i zaduma nad zamieszczonymi czarno-białymi, archiwalnymi zdjęciami. Lwią część publikacji stanowią bowiem fotografie dokumentujące kulturę materialną regionu. Zdjęcia dotyczą wystroju wnętrz i wyposażenia domów, strojów ludowych czy prac w polu i gospodarstwie.  Widzimy twarze nowożeńców, dziadków z wnukami, sylwetki żniwiarzy czy młockarzy. Fotograficzną podróżą przez pokolenia jest także rozdział opowiadający o kultywowaniu tradycji ludowej, m.in. poprzez występy zespołów i chórów (także w dawnym odkrytym płockim amfiteatrze).

Tekst E. Kozłowska


AKTUALNOŚCI TEATRU PŁOCKIEGO

Tytuł wymienionego czasopisma zdradza dokładnie jego zawartość – zainteresuje wszystkich fanów  płockiej instytucji wraz z jej aktorami. A w płockim teatrze działo się  w tym roku wiele intersujących wydarzeń, o czym informuje bieżący numer “Aktualności…”. Jubileusz 50-lecia  Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru zbiegł się z 35-leciem Srebrnych Masek, przyznawanych przez to grono za wybitne osiągnięcia twórcze poprzedniego sezonu. Tych, którzy nie mogli w tej uroczystości uczestniczyć z pewnością ucieszy obfita relacja fotograficzna z tego wydarzenia oraz prezentacja części laureatów. Bohaterem kilku artykułów jest nowy spektakl- “Myszy Natalii Mooshaber”. Opisy pozostałych działań teatru przeplatają się ze wspomnieniami Mirosława Łakomskiego czy wywiadem z prezesem PTPT- Jarosławem Waneckim.

Tekst E. Kozłowska


 

O Autorze