Albert Einstein powiedział:

Wyob­raźnia bez wie­dzy może stworzyć rzeczy piękne. Wie­dza bez wyob­raźni naj­wyżej doskonałe.

Staraliśmy się więc połączyć wiedzę z wyobraźnią podczas pikniku naukowego, który zorganizowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich/ Oddział w Płocku w partnerstwie z Książnicą Płocką. W ogrodzie Książnicy pojawiło się mnóstwo bardzo młodych ludzi, którzy pod czujnym okiem Szalonego Naukowca zgłębiali wiedzę o Wszechświecie w jego wymiarze fizycznym, chemicznym, biologicznym. Były więc m.in. eksperymenty z  suchym lodem, dymiącymi preparatami, strzelającymi korkami. Mali uczestnicy przygotowywali roztwory, badali ich właściwości oraz przeprowadzali reakcje chemiczne. Za tę część pikniku odpowiadał Zakątek Odkrywców.

Można też było zrobić sobie zdjęcie w roli kosmonauty na Księżycu czy też własnoręcznie wykonać rysunek na ekologicznej torbie (i zabrać ją na pamiątkę). Dodatkowo dwie grupy uczestników poznały fascynujący świat przedstawiony przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich w książce „Pod ziemią. Pod wodą” a następnie wykonały ogromne makiety nawiązujące do tematyki książki. Były zabawy ruchowe, budowanie wieży do nieba i szereg innych atrakcji.

Jeszcze jedna postać wzbudziła ogromne zainteresowanie. Pojawił się w ogrodzie, by poszerzyć wiedzę dzieci i pobudzić ich wyobraźnię, i wywiązał się ze swojego zadania w 100. procentach. To nasz „służbowy” szkielet, którego dzieciaki pokochały, rozebrały niemal na części, starając poznać każdą kosteczkę i dopasować ją do własnego ciała.

Pogoda nam dopisała, uczestnicy również, dziękujemy więc za wspólną zabawę.

Piknik „Wiedza i wyobraźnia” był częścią projektu „Wszechświat kultury” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Renata Kraszewska

O Autorze

Podobne Posty