Prawniczka o niewyparzonym języku, nadużywająca wysokoprocentowych alkoholi, niepokorna, nie przebierająca w słowach – taka jest Zuza Lewandowska, prawniczka z Płocka, nowa postać na literackim firmamencie.

W Książnicy Płockiej we wtorkowe popołudnie odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Ostrowskim, autorem kryminału „Paragraf 148”. Poprowadził je Rafał Bielski, wydawca książki (Wydawnictwo Skarpa Warszawska). Autor opowiadał m.in. o swojej fascynacji latami 70 – tymi, w których umiejscowiona jest akcja książki. Ilustracją do tych opowieści była prezentacja zdjęć starego Płocka, można więc było się doskonale wczuć w klimat epoki.

Jacek Ostrowski napisał kryminał, w którym nie brakuje makabrycznych scen, grasuje seryjny morderca, zło czai się wszędzie. Ale, jak przyznał, głównym jego celem było promowanie Płocka. Nasze miasto rzadko pojawia się w literaturze a, jak pokazują przykłady innych miast, promocja poprzez tzw. kryminał miejski, jest strzałem w dziesiątkę. Czy Płock, dzięki kryminałowi z Zuzą Lewandowską, ma szanse do nich dołączyć?

Renata Kraszewska

O Autorze

Podobne Posty