Bibliotekarki i bibliotekarze z Płocka i powiatu płockiego uczestniczyli w zorganizowanym przez Książnicę Płocką seminarium „Książki XXI wieku wobec dylematów i potrzeb młodych czytelników”. Wykład wygłosił prof. Grzegorz Leszczyński, Kierow­nik Zakła­du Litera­tu­ry Popular­nej, Dziecię­cej i Młodzie­żo­wej UW. Jak zachęcać młodych ludzi do czytania? Na pewno nie tekstami o korzyściach z lektury, o tym, czego to się nauczą, że będą lepszymi ludźmi czy obywatelami. Może warto po prostu zapytać: „Dobra książka, czyli jaka? Jest ciekawa, czyli…? Jest inspirująca, czyli…?”

Podsuwajmy młodemu czytelnikowi książki, które dotyczą współczesności, tego, o czym się mówi, co ich dotyczy. Książka nie musi niczego uczyć, ma dawać radość, być przygodą, wywoływać silne emocje. Czytelnik ma przede wszystkim przeżywać to, o czym książka opowiada. Ważne jest też, żeby nie chronić dzieci przed tzw. trudnymi tematami, bo towarzyszą one dzieciom na każdym kroku: samotność, przemoc, śmierć, konieczność opuszczenia domu, dziecko wobec choroby najbliższych. Dobra książka nie ukrywa trudnych rzeczy, wprowadza czytelnika w temat i bezpiecznie, mądrze przeprowadza go przez niego.

Dobrych pozycji we współczesnej literaturze dziecięcej i młodzieżowej nie brakuje, i takie m.in. książki zaprezentował podczas swojego wystąpienia prof. Leszczyński.

W drugiej części spotkania swoją ofertę przedstawiły także Wydawnictwo Literatura i Grupa Wydawnicza Foksal. Bibliotekarze otrzymali także szereg materiałów przygotowanych przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia i Zakamarki, pomocnych do pracy z młodym czytelnikiem.

Renata Kraszewska

O Autorze

Podobne Posty