ZIMNA WOJNA

Reż.: Paweł Pawlikowski
Obsada: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza, Cédric Kahn, Jeanne Balibar, Adam Woronowicz, Adam Ferency
Kraj: Francja, Polska, Wielka Brytania
Rok produkcji 2018
Czas: 84 min.
Polski lektor
Kategoria: Dramat

Historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w ,,Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl


SOBIBÓR

Reż.: Konstantin Chabienski
Obsada: Konstantin Chabienski, Christopher Lambert, Felice Jankell, Dainius Kazlauskas, Michalina Olszańska
Kraj: Niemcy, Polska, Rosja, Litwa
Rok produkcji 2018
Czas: 110 min.
Polski lektor
Kategoria: Dramat, Wojenny

14 października 1943 r. wybuchł bunt w obozie zagłady w Sobiborze na Lubelszczyźnie. 600 wycieńczonych więźniów podjęło próbę ucieczki, stając naprzeciwko uzbrojonym strażnikom. Po krwawej walce z obozu uciekło blisko 200 osób. 42 z nich doczekały końca wojny. 

“Sobibór” opowiada historię ostatnich tygodni przed powstaniem oraz samego buntu. Gdy do obozu trafia Aleksander Peczerski pułkownik Armii Radzieckiej, schwytany na froncie wschodnim, staje się dla niego jasne, że jedynym sposobem na uniknięcie pewnej śmierci jest ucieczka z obozu. Peczerski staje na czele konspiracji, której celem jest ucieczka wszystkich osadzonych. Utrzymanie planu w tajemnicy okazuje się trudniejsze niż się wydawało, a postawa Peczerskiego przyciąga coraz większą uwagę. 

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


CZERWONA JASKÓŁKA

Reż.: Francis Lawrence
Obsada: Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts, Charlotte Rampling, Mary-Louise Parker, Ciarán Hinds, Jeremy Irons
Kraj: USA
Rok produkcji 2018
Czas: 139 min.
Polski lektor
Kategoria: Thriller

Ekranizacja bestsellerowej książki byłego agenta CIA Jasona Matthewsa. Dominika Egorova zmuszona zostaje do przyjęcia roli „jaskółki”, specjalnie szkolonej uwodzicielki na usługach rosyjskich służb specjalnych. Uczy się używać swego ciała jako broni i robi wszystko, by nie utracić własnego „ja” w trakcie szkolenia, które zaprzecza godności człowieka. Udaje jej się stawić czoło niesprawiedliwemu systemowi i staje się bezcennym nabytkiem dla swych przełożonych. Jej pierwszym celem okazuje się Nate Nash, agent CIA, który prowadzi ściśle tajną infiltrację rosyjskiego wywiadu. Dwoje młodych agentów wpada w pułapkę namiętności i kłamstw, która zagraża ich przyszłości, międzynarodowym sojuszom i bezpieczeństwu obu mocarstw.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


ELLA I JOHN

Reż.: Paolo Virzì
Obsada: Helen Mirren, Donald Sutherland
Kraj: Francja, Włochy
Rok produkcji 2018
Czas: 112 min.
Polski lektor
Kategoria: Dramat

Mirren i Sutherland wcielają się w uciekającą parę, która udaje się w niezapomnianą podróż starym RV „Leisure Seeker”. Podróż zaczyna się w Bostonie, jej zwieńczeniem ma być dom Ernesta Hemingway’a w Key West. Podróż jest próbą odnalezienia pasji życia i miłości, która ich łączy, a podróż to niezwykła – pełna przygód i niespodzianek – od samego początku do końca. 

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


GWIAZDY NIE UMIERAJĄ W LIVERPOOLU

Reż.: Paul McGuigan
Obsada: Jamie Bell, Annette Bening, Stephen Graham, Julie Walters, Vanessa Redgrave, Leanne Best, Kenneth Cranham
Kraj: Wielka Brytania
Rok produkcji 2017
Czas: 105 min.
Polski lektor
Kategoria: Biograficzny, Melodramat

Film oparty na wspomnieniach Petera Turnera. Akcja rozgrywa się w Liverpoolu w 1978 r. Śledzimy losy pełnego lekkości i namiętności związku Turnera z ekscentryczną zdobywczynią Oscara, aktorką Glorią Grahame. Z pozoru niezobowiązujący romans między legendarną femme fatale i młodym mężczyzną szybko przeradza się w głęboką więź, a Turner staje się powiernikiem wszelkich zmartwień Glorii. Ich namiętność i głód życia zostają jednak wystawione na próbę za sprawą wydarzeń , nad którymi nie są w stanie zapanować.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


PIOTRUŚ KRÓLIK

Reż.: Will Gluck
Obsada: Rose Byrne, Domhnall Gleeson, Sam Neill, James Corden, Margot Robbie, Daisy Ridley
Kraj: Australia, USA
Rok produkcji 2018
Czas: 93 min.
Polski lektor
Kategoria: Animacja, Familijny

Złośliwy, niepokorny i ciekawski Piotruś Królik to postać wyjątkowa; na jego zuchwałych przygodach wychowują się kolejne pokolenia dzieci na całym świecie. W komedii „Piotruś Królik” wojna tytułowego bohatera z panem McGregorem przechodzi na zupełnie nowy poziom – być może najwyższy z możliwych. Walka toczy się, oczywiście, o kontrolę nad ogrodem pana McGregora oraz o serce zakochanej w zwierzętach sąsiadki.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


DZIEWCZYNA WE MGLE

Reż.: Donato Carrisi
Obsada: Toni Servillo,  Alessio Boni, Lorenzo Richelmy, Galatea Ranzi, Michela Cescon, Lucrezia Guidone, Jean Reno, Greta Scacchi
Kraj: Francja, Niemcy, Włochy
Rok produkcji 2017
Czas: 128 min.
Polski lektor
Kategoria: Kryminał, Thriller

Ekranizacja bestsellerowej powieści Donato Carrisi, autora “Zaklinacza”. W odizolowanym od świata górskim miasteczku zaginęła szesnastoletnia dziewczyna. Rodzice są zrozpaczeni, a mieszkańcy – zszokowani. Nie potrafią przyjąć do wiadomości, że porywaczem może być ktoś z nich. Porywaczem… lub zabójcą. Przybyły na miejsce agent specjalny Vogel nie ma wątpliwości, że tropi mordercę. I że jest to ktoś z miejscowych. Nie interesują go badania kryminalistyczne, odciski palców i ślady DNA. Vogel wykorzystuje media. Bo ludzie nie potrzebują sprawiedliwości – potrzebują spektaklu. A on zapewni im widowiskowe polowanie na potwora. 

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


TWARZ

Reż.: Małgorzata Szumowska
Obsada: Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol, Anna Tomaszewska, Dariusz Chojnacki
Kraj: Polska
Rok produkcji 2018
Czas:  91 min. 
Kategoria: Dramat

Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym. 

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


NASZE NAJLEPSZE WESELE

Reż.: Olivier Nakache, Eric Toledano
Obsada: Jean-Pierre Bacri, Jean-Paul Rouve, Gilles Lellouche, Vincent Macaigne, Eye Haidara, Suzanne Clément
Kraj: Francja
Rok produkcji 2017
Czas: 113 min.
Polski lektor
Kategoria: Komedia

Max jest właścicielem uznanej firmy weselnej. Przez 30 lat zaplanował i zorganizował setki imprez, ale po drodze utracił cały zapał do pracy. Na wewnętrzne dylematy nie ma jednak czasu, bo oto nadchodzi wielki dzień Pierre’a i Heleny. Para zakochanych postanawia wziąć ślub w romantycznych wnętrzach XVII-wiecznego zamku. Zatem Max, jak przystało na profesjonalistę, bierze się do działania. Rekrutuje kelnerów, kucharzy i pomywaczki. Poleca fotografa, zatrudnia zespół muzyczny, a nawet osobiście zajmuje się aranżacją kwiatów. Jednym słowem robi wszystko, by wielka impreza odniosła równie wielki sukces. Niestety, seria nieprzewidzianych zdarzeń wywraca misterny plan do góry nogami, a wesele marzeń z godziny na godzinę zamienia się w katastrofę stulecia. Czy Max i jego ludzie zdołają opanować sytuację, zanim będzie za późno?

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


CICHE MIEJSCE

Reż.: John Krasinski
Obsada: Emily Blunt, John Krasinski, Millicent Simmonds, Noah Jupe, Cade Woodward, Cade Woodward
Kraj: USA
Rok produkcji 2018
Czas: 95 min.
Polski lektor
Kategoria: Horror

„Ciche miejsce” to wstrząsająca opowieść o czteroosobowej rodzinie Abbotów zmuszonej do porozumiewania się w całkowitej ciszy, bez używania słów, czy choćby najmniejszego dźwięku. Całe ich życie, życie w ciągłym, nieprzerwanym napięciu, koncentruje się na tym, by nie wydawać i nie generować żadnych dźwięków. Każdy bowiem może okazać się dla nich śmiertelny, po tym, jak tajemnicze istoty – reagujące na każdy dźwięk – zagrażają przetrwaniu ludzi. Jeśli cię usłyszą, wytropią cię…

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


PANNY Z DOBRYCH DOMÓW

Reż.: Cory Finley
Obsada: Anya Taylor-Joy,  Anton Yelchin, Olivia Cooke, Paul Sparks, Francie Swift, Kaili Vernoff
Kraj: USA
Rok produkcji 2017
Czas:  90 min. 
Polski lektor
Kategoria: Dramat, Thriller

Przyjaciółki z dzieciństwa Lily (Anya Taylor-Joy) i Amanda (Olivia Cooke) spotykają się po latach gdzieś w Connecticut.

Lilly jest teraz elegancką nastolatką z wyższych sfer, uczącą się w dobrej szkole z internatem, Amanda stała się bystrą i wyszczekaną buntowniczką. Chociaż różni je niemal wszystko, dawna więź pozostała.

Kiedy Lily mówi z pogardą o swym opresyjnym ojczymie, w dziewczętach budzi się agresja. Postanawiają wynająć lokalnego bandziora i w ten sposób uwolnić się od oprawcy.

[Źródło opisu: www.empik.com]


BARRY SEAL: KRÓL PRZEMYTU

Reż.: Doug Liman
Obsada: Tom Cruise, Domhnall Gleeson, Sarah Wright, Jesse Plemons, Caleb Landry Jones, Lola Kirke
Kraj: USA
Rok produkcji 2017
Czas: 115 min.
Polski lektor
Kategoria: Dramat, Polityczny

Film opowiada prawdziwą historię. W tym sensacyjnym dramacie Tom Cruise wciela się w postać Barry’ego Seala, człowieka, który swoją biografią mógłby obdzielić kilka osób. W wieku piętnastu lat był pilotem, jednym z najzdolniejszych, najlepszych pilotów Ameryki, miał na koncie również udział w wojnie w Wietnamie. Pracował na usługach kolumbijskiego kartelu narkotykowego Medellín oraz dla… CIA. Za głowę Seala słynny baron narkotykowy Pablo Escobar wyznaczył nagrodę w wysokości pół miliona dolarów. Za przywiezienie go do Kolumbii żywego – milion dolarów. Tłem historii jest wielka polityka, w której przewijają się najważniejsze nazwiska Ameryki.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


GHOST STORY

Reż.: David Lowery
Obsada: Casey Affleck, Rooney Mara, McColm Cephas Jr., Kenneisha Thompson, Grover Coulson, Liz Cardenas Franke
Kraj: USA
Rok produkcji 2017
Czas: 87 min.
Polski lektor
Kategoria: Fantasy, Melodramat

Niedawno zmarły mężczyzna powraca jako duch w białym prześcieradle do domu, by przynieść pocieszenie swej złamanej rozpaczą żonie. Szybko orientuje się, że jest niewidzialny, odłączony od realnej czasoprzestrzeni. Może tylko patrzeć, jak życie, które znał i kobieta, którą kocha powoli oddalają się od niego. Coraz bardziej niezauważalny, skazany na zapomnienie, przebywa niezwykłą podróż w historii, konfrontując się z bezmiarem egzystencji.

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


WIELKIE KŁAMSTEWKA – serial

Reż.: Jean-Marc Vallée
Obsada: Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley, Laura Dern, Zoë Kravitz, Alexander Skarsgård
Kraj: USA
Rok produkcji 2017
Czas: 355 min. /3 płyty DVD/
Polski lektor
Kategoria: Dramat

Miniserial, oparty na bestsellerowej powieści Liane Moriarty pod tym samym tytułem, to przewrotny, pełen czarnego humoru dramat. Jego bohaterkami są trzy matki pierwszoklasistów – zmagają się one z karierą zawodową i macierzyństwem. Pod powierzchnią ich pozornie idealnego życia w zamożnej społeczności małego miasteczka czai się coś bardziej złowieszczego. Kiedy dochodzi do morderstwa, w ich życie wkradają się zamęt i chaos, a każdy mieszkaniec chętnie wskaże winnych. 

[Źródło opisu: www.filmweb.pl]


 

O Autorze

Podobne Posty