Wanda Chotomska, zmarła w sierpniu 2017 wybitna autorka setek wierszy, opowiadań, piosenek, obdarzona była wielką mądrością, ogromną wyobraźnią i niepowtarzalnym humorem. Od kilkunastu lat Biblioteka dla dzieci w Płocku nosi imię Wandy Chotomskiej. Wybitna pisarka była nie tylko patronką, ale też przyjaciółką biblioteki. Wielokrotnie pojawiała się na spotkaniach, sypała wierszami jak z rękawa, często tworzonymi na gorąco podczas spotkania.

Dlatego nie mogło być innego, lepszego miejsca, w którym można by zorganizować finał I Ogólnopolskiego Konkursu Poezji dla Dzieci im. Wandy Chotomskiej “Przylecę do Was na skrzydłach marzeń”. 

Na konkurs wpłynęło 177 zestawów wierszy z całej Polski. Jury w składzie:

  • dr hab Agnieszka Frączek – językoznawca, germanista, leksykograf, autorka wierszy dla dzieci,
  • Joanna Banasiak, Dyrektor Książnicy Płockiej,
  • Pola Zołoteńko – czternastoletnia autorka książki “Gang Laptopa”

miało trudne zadanie, bo było wiele wierszy, które zachwycały. Jak podkreśliła przewodnicząca jury, Agnieszka Frączek, pod uwagę brane były nie tylko rym, rytm, poprawność językowa, ale też to, czy wiersze oddawały ducha twórczości Wandy Chotomskiej. 

Jak powiedział Grzegorz Kasdepke: „Szwedzi mają Astrid Lindgren, Finowie Tove Jansson, a Polacy – Wandę Chotomską”. Stała się dla wielu pokoleń dobrem narodowym, przewodniczką po cudownym świecie poezji i prozy, mistrzynią zabaw słownych. Dziś w Chotomku spotkaliśmy się wielopokoleniowo – były dzieci z płockich szkół podstawowych, dorośli autorzy wierszy dla dzieci, młodzi aktorzy z koła teatralnego, zaś gościem honorowym imprezy była córka wielkiej poetki, Ewa Chotomska. Zdradziła nam, że znalazła mnóstwo nieopublikowanych wierszy mamy, więc może kiedyś pojawi się nowa książka z twórczością Wandy Chotomskiej.

Póki co, mamy wiersze pokonkursowe, m.in. o  nieposłusznych rysunkach:

Chciałam narysować konia
Ale wyszło mi pianino.
Chciałam żabę uśmiechniętą,
Wyszła ciocia z dziwną miną.

O bardzo silnym rycerzu, który przestawiał domy, skręcał ulice, rodzinę słoni nosił w Afryce.
O poduszce hotelowej i myślach, które nocą poznaje.
O bracie bliźniaku “w moim domu, w szklanej ścianie, mój brat bliźniak ma mieszkanie”.
Ale też jest o bracie, który – “gdy się urodził, mama płakała, ale dlaczego – powiedzieć nie chciała”.

O Chotomskiej mówiło się, że była kontynuatorką spuścizny Tuwima i Brzechwy. Czy o którymś z laureatów konkursu też powiemy, że jest kontynuatorem spuścizny Chotomskiej? Czas pokaże.

Dziękujemy za wsparcie pani Marcie Przemyłskiej – Dyrektor I Oddziału NEST BANK w Płocku.

Bardzo dziękujemy młodym uczestnikom zajęć teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego w Płocku za występ pt. Chotomska solo.

Dziękujemy Zuzi i Biance z kl. IV SP 22 w Płocku za zaprezentowanie dwóch wyróżnionych wierszy.

Wszystkim laureatom gratulujemy!

Renata Kraszewska

PROTOKÓŁ konkursowego jury >>

Komentarz Agnieszki Frączek, przewodniczącej jury >>

Nagrodzone zestawy wierszy >>

O Autorze

Podobne Posty