„Związki gen. Józefa Hallera i Hallerczyków z Płockiem w latach 1917-1924” dra Grzegorza Gołębiewskiego to najnowsza publikacja Książnicy Płockiej, która miała promocję wczorajszego wieczoru. Ta ważna i potrzebna  pozycja uzupełnia lukę w dotychczas udokumentowanej i spisanej wiedzy o historii Płocka i regionu. Samego autora publikacji przedstawiać płocczanom nie trzeba – dla porządku jedynie dodajmy, że dr Gołębiewski jest historykiem, członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego, nauczycielem, autorem wielu prac z zakresu historii Płocka i okolic.

Podczas spotkania wysłuchaliśmy niezwykle interesującego wykładu dra Grzegorza Gołębiewskiego. Na dużym ekranie mogliśmy zobaczyć unikatowe fotografie. Dr Gołębiewski mówił zajmująco o generale Józefie Hallerze – przedstawił go jako sprawnego polityka i utalentowanego dowódcę. Przybliżył też związki generała z Płockiem. Okazuje się, że „błękitny generał” trzykrotnie gościł wraz z żołnierzami w naszym mieście. Wszystkich zainteresowanych historią Płocka i historią międzywojnia, wszystkich, którzy w przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości chcieliby zgłębić ten fragment dziejów Polski, odsyłamy do książki dra Grzegorza Gołębiewskiego, którą kupić można w Książnicy Płockiej.

Wczorajszego wieczora wypełniona po brzegi sala kolumnowa gościła nie tylko płocczan, ale i uczniów Zespołu Placówek Oświatowych im. Gen. Józefa Hallera w Szczawinie Kościelnym. Przybyli również zainteresowani sylwetką generała uczniowie Zespołu Szkół nr 3. Cieszy nas obecność wszystkich zainteresowanych historią, ale obecność młodych ludzi zawsze cieszy wyjątkowo. Wszystkim – młodszym i starszym – jednakowo dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne.

Ewa Luma

O Autorze

Podobne Posty