Jak co roku w grudniu Książnica Płocka organizuje wyjątkową galę podsumowującą Ogólnopolski Konkurs Literacki dla Dzieci i Młodzieży Młodzi twórcy literatury. Tegoroczny finał XXVIII edycji, który odbył się 8 grudniu i przebiegał pod hasłem …I cóż, że dziewczyna?
Temat konkursu nawiązywał do Roku Praw Kobiet. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na rolę kobiet, dziewczyn, koleżanek w życiu młodych ludzi, na przełamywanie stereotypów, że bycie dziewczyną niesie ze sobą wiele ograniczeń. Chcieliśmy, by uczestnicy mogli wypowiedzieć się na temat tego, czy wiek XXI jest przyjazny zdobywaniu świata bez względu na płeć, czy nie ma dziś „spraw nie dla dziewczyn” i że nie brakuje wokół nich dziewczyn odważnych, przełamujących stereotypy, godnych naśladowania. Nie chcieliśmy jednak kolejnych opowieści o znanych Polkach, tylko historii z życia młodych ludzi –  o dziewczynach z sąsiedztwa i dziewczynach z okładek. Zachęcaliśmy, by młodzi ludzie pisali o dziewczynach znajomych i obcych, dzieciach i dorosłych, które ich inspirują, które podziwiają, z którymi chcieliby się poznać i razem zdobyć Wszechświat.

A różnorodność wyjątkowych kobiet w 187 pracach była ogromna, pojawiła się wśród nich: Martyna Wojciechowska, Magda Gessler, ciocia Beata, która wprawdzie mieszka z wujkiem, ale karierę rozwija sama…, wyjątkowa mama, zawsze powtarzająca córce, że nie na końcu jest jej miejsce. Bohaterką nagrodzonych  prac była siostra która …jest więcej niż siostrą. Jest … najlepszym przyjacielem. Jest zawsze przy mnie, kiedy moje serce musi się naprawić…Od zawsze w tajemnicy myślę, że jest najfajniejsza na świecie. Do grona wyjątkowych  dołączyła prababcia Aniela – będąca doskonałą matką ,babcią, żoną. Oparciem dla wszystkich, pocieszycielką, rodzinną radiostacją. Czasem irytującą, czasem rozczulającą. Zawsze była dla nas. Zupełnie inaczej zaprezentowano bohaterkę pracy, która zajęła I miejsce w trzeciej, najstarszej grupie, to młoda dziewczyna, nowa w klasie, która z grupą przyjaciół odbywa podróż w czasie. Przekroczenie tunelu czasoprzestrzennego i dotarcie do przyszłości 2318 roku pozwoliło wyciągnąć nastolatce bardzo ważne wnioski  … Ludzie patrząc w przyszłość, zaniedbują teraźniejszość i równoprawne relacje między sobą. To dziś jest mój czas-to dziś jako dziewczyna muszę udowodnić, że jestem kimś. Już wiem, że mogę znaleźć wsparcie u chłopaków, ale też dostrzegam takich którzy nas-dziewczyny lekceważą, wyśmiewają, obrażają. Dzięki mojej podróży w czasie zrozumiałam, że to, co robię tu i teraz, będzie miało wpływ na przyszłość.  Ta bardzo dojrzała refleksja, pokazuje bardzo wysoki poziom ale także dojrzałość młodych twórców, w pracach było poruszane wiele ważnych tematów: alkoholizm w rodzinie, przemoc, hejt, adopcja i siła kobiet w walce z przeciwnościami tego świata.

Co roku na konkurs wpływa kilkaset prac z całej Polski. W tym roku otrzymaliśmy 187 prac (z Płocka i powiatu, Dolnego i Górnego Śląska, Podkarpacia, Lubelszczyzny, Torunia, Zielonej Góry, Łodzi, Poznania, Krakowa, z Pomorza, centralnej Polski i spod granic), które oceniane były w trzech grupach wiekowych. Jury: Ewa Nowak – autorka literatury młodzieżowej oraz Martyna Chuderska – dziennikarka radiowa, autorka audycji dla dzieci i młodzieży zdecydowało o przyznaniu nagród i wyróżnień w każdej grupie wiekowej (szczegóły w protokole).

Podczas imprezy, było wiele radości i chwile wzruszeń, podziękowania dla wyjątkowych rodziców i nauczycieli , ale także uściski braterskie dla wspaniałej siostry i słowa , bo ja go kocham. Szacowne jury, wraz z dyrektor Książnicy Płockiej – Joanną Banasiak  nagrodziło wszystkich laureatów nagrodami książkowymi, ale także elektronicznymi wśród których były tablety, smartwatche, MP3/MP4, InkBOOK i bezprzewodowe myszy optyczne. Całość uroczystości zamykało wspólne zdjęcie wszystkich uczestników tego wyjątkowego święta zarówno dla Książnicy Płockiej, jak i dla przybyłych gości , o czym świadczy wpis na FB mamy laureata I nagrody w grupie pierwszej , który ukrywał się pod godłem MESSI-lat 8 :

Chciałam Państwu podziękować za sobotni czas. Było ciepło, rodzinnie i bardzo miło. Prowadzenie profesjonalne. Mój syn Wojtuś „MESSI” najszczęśliwszy na świecie. Nagrody na najwyższym poziomie! To będzie niezapomniany dzień dla naszej całej rodziny. Synek wczoraj powiedział do mnie: „Mamusiu, i cóż, że dziewczyna? Kocham Cię najbardziej na świecie”. Dziękuję Wam.

W organizacji konkursu wspiera nas Starostwo Powiatowe Płockie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Oddział Płock. Patronat honorowy objęła: Polska Sekcja IBBY.

Iwona Kosewska

O Autorze

Podobne Posty