Od marca 2018 roku przy Filii bibliotecznej nr 7 na Międzytorzu działa Dyskusyjny Klub Książki. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, podczas każdego omawiamy jedną, wybraną książkę. Do tej pory dyskusje toczyły się wokół Chaty W. P. Younga, Za zamkniętymi drzwiami B.A. Paris, Cudownej Piotra Nesterowicza, Poczwarki Doroty Terakowskiej, Najlepszych chwil w życiu Maeve Haran i Ruin przeszłości Chris Bohjalien’a. Dyskutowaliśmy też o książkach Magdaleny Kordel, przygotowując się do spotkania z autorką, które odbyło się w październiku w ramach projektu Kulturalny kalejdoskop dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyskusyjny Klub Książki to miejsce dla ludzi, którzy lubią czytać i rozmawiać o lekturze. Nasze dyskusje to nie dysputy naukowe tylko, często bardzo emocjonalne, rozważania o bohaterach, o fabule książki, o tym, czy ma ona odniesienie do rzeczywistości. To też miejsce, gdzie można porozmawiać o swoich ulubionych książkach i polecić je innym. Tak było podczas grudniowego spotkania, które upłynęło w ciepłej atmosferze przy choince, piernikach i herbacie owocowej. Członkowie klubu tym razem opowiadali o swoich ulubionych książkach, ważnych dla nich, takich, do których wciąż wracają, z którymi wiążą się ważne wspomnienia lub po prostu dają wytchnienie. Pojawiły się więc m.in. powieści Dmitrija Głuchowskiego i Fiodora Dostojewskiego, opowiadania Czechowa i filozoficzne przypowiastki Anthon’ego de Mello, Lesio Chmielewskiej i Ania z Zielonego Wzgórza, książki Janusza Głowackiego, Elżbiety Cherezińskiej, Zafona, Złodziejka książek czy Dom z papieru Carlosa Marii Domingeza. Nie mogło też zabraknąć książek z dzieciństwa, tych pierwszych zapamiętanych, jak np. komiks Wicek i Wacek. Dzieciństwo to ten czas, w którym stajemy się czytelnikami, i w którym książka „była chlebem, powietrzem, wodą, była światem, którym pozwalał mi istnieć”, jak pięknie powiedziała jedna z uczestniczek spotkania o Kichusiu majstra Lepigliny.

Dyskusyjny Klub Książki ma 10 miesięcy za sobą i całą wieczność przed sobą. Kolejne spotkanie 14 stycznia, będziemy dyskutować o Kredziarzu C.J. Tudora i O miłości i innych nieszczęściach Oliviera Bourdeaut’a.

Zapraszamy, można do nas dołączyć: 14 stycznia o godz. 16.00, Książnica Płocka, Filia biblioteczna nr 7, ul. Piaska 5, tel. 24 263 67 80.

Renata Kraszewska

 

O Autorze

Podobne Posty