12 grudnia 2018 roku to wyjątkowy dzień dla bibliotekarzy, a także dla mieszkańców Płocka. Podczas konferencji prasowej w dziale zbiorów audiowizualnych Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski podpisał Samorządową Kartę dla Kultury.  Tym samym Płock znalazł się gronie 25 samorządów (obok m.in. Poznania, Warszawy, Krakowa, Gdańska, Radomia), które w roku 100-lecia odzyskania niepodległości podkreśliły ważną rolę kultury w życiu społeczności lokalnych. W Karcie zawarto dziesięć zasad, czytamy w niej m.in.:

„Kultura nadaje sens procesowi rozwoju miast, wsi i regionów, a animacja i edukacja kulturowa budują kompetencje do aktywnego uczestnictwa w tym procesie.

Kultura jest dobrem wspólnym, nie może być zawłaszczana ani reglamentowana przez żadną ideologię”.

Podpis na karcie złożyła także dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak.

„W Płocku wiele dobrego dzieje się w kwestii rozwoju kultury. Mamy bardzo dobre instytucje kultury, a także rozwijamy dla nich infrastrukturę” – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski.

Potwierdzeniem tych słów był drugi punkt konferencji – podpisanie umowy na „Przebudowę i rozbudowę kamienicy przy ul. Kościuszki 3b”. Umowę podpisali prezes spółki Inwestycje Miejskie Daniel Kaźmierczyk i prezes TEKOBUD S.p. z.o.o. Marcin Kołecki. Na parterze kamienicy znajdzie się Mediateka (tak, tak!!!), na pierwszym piętrze i poddaszu powstanie dwanaście mieszkań w ramach programu „Mieszkania na start”, a na dachu taras z zielenią i  ławkami dla lokatorów. Mediateka zajmie powierzchnię ponad 470 m². Przeniesiony tam zostanie ze swoimi zbiorami dział zbiorów audiowizualnych, który obecnie funkcjonuje w dwóch budynkach.

„Będzie to otwarta przestrzeń z pufami, stoliczkami, stoiskami z komputerami. Cały budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wreszcie będziemy mogli udostępnić płyty winylowe, które do tej pory są w magazynach. Poprawią się warunki,  zyskamy też doskonałą salę konferencyjną i audiowizualną z zapleczem na większe imprezy, konkursy literackie itp.” – mówiła dyrektor Joanna Banasiak.

Obiekt zgodnie z umową ma być gotowy do końca czerwca 2020 r.

Zaczynamy odliczać. Trzymajmy kciuki!

Elżbieta Dobroń
z-ca dyrektora Książnicy Płockiej

O Autorze

Podobne Posty