21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, coroczne święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r.

Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie 21 lutego 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. jest 250 języków mniej.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Języki chronimy po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. 

***

Język polski – należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie.

Za najstarsze w języku polskim uchodzą dwa zdania:

Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai zapisane w 1270 na karcie 24 tzw. Księgi henrykowskiej oraz Byegaycze, byegaycze! (…) Gorze szą nam stalo! zapisane w latach 1455-80 w Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego spisanych przez Jana Długosza.

Dbajmy o język polski – swój język!

Szanujmy cudze języki ojczyste!

***

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zapraszamy dziś o 17.00 do Książnicy Płockiej na spotkanie z płockim poetą Leszkiem Franczakiem (więcej o spotkaniu).

 

O Autorze

Podobne Posty