Rok 2018 był rokiem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przez cały rok w mieście odbywały się imprezy mające na celu upamiętnienie tego doniosłego wydarzenia. Działo się to na wiele sposobów. Odbywały się akademie, wieczornice, koncerty i konkursy. Organizowano wykłady, konferencje i otwierano wystawy. Ale wśród podejmowanych inicjatyw były też te mniej szablonowe, wystarczy wspomnieć śpiewanie pieśni patriotycznych w autobusach KM, sto skoków spadochronowych czy tworzenie żywej flagi na Starym Rynku. 9 listopada w całym mieście o 11.11 odśpiewano hymn. A 11 listopada nastąpiła kulminacja obchodów – odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterskim obrońcom Płocka. Funkcję koordynatora miejskich obchodów pełniła Joanna Banasiak – Dyrektor Książnicy Płockiej.

Na uroczystości w ratuszu Prezydent Miasta Andrzej Nowakowski uhonorował tych wszystkich, którzy  włączyli się w obchody Roku Niepodległości w mieście. Zaproszeni więc zostali patroni i członkowie Komitetu Budowy Pomnika Obrońców Płocka 1920 roku. Obecni byli również kombatanci, dyrektorzy przedszkoli, szkół, rektorzy wyższych uczelni, dyrektorzy instytucji kultury oraz przedstawiciele wielu stowarzyszeń i fundacji. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale.

Książnica Płocka również dołączyła do tego zaszczytnego grona. Podsumować rok 2018 w naszej bibliotece nie jest łatwo. Działań, do których zaprosiliśmy naszych czytelników było bardzo wiele. Niepodległej poświęciliśmy dwie wystawy: „Niepodległość jest kobietą” oraz „Ta wyśniona, wymarzona NIEPODLEGŁA…”. Uhonorowaliśmy naszego patrona – żołnierza Legionów – Władysława Broniewskiego, organizując pod pomnikiem poety happening „Jak Broniewski z kolegami do Legionów wyruszał…”. Tematyce niepodległościowej poświęciliśmy tegoroczne edycje naszych wieloletnich konkursów dla dzieci i młodzieży. Nie mogło zabraknąć Niepodległej podczas Nocy Muzeów i Nocy Bibliotek. Również w Kuchni Literackiej gościły potrawy i smaki zmianom niepodległe: odbyły się edycje poświęcone kuchni kresowej, okupacyjnej, soplicowskiej, kuchni Drugiej Rzeczypospolitej oraz smakom Chopina. Książnica Płocka była również organizatorem akcji „Kwadrans dla Niepodległej”, w której wzięło udział 113 instytucji, co oznacza, że 6667 osób czytało jednocześnie w całym mieście teksty o tematyce patriotycznej. Książnica była również inicjatorem wielkiego koncertu chórów szkolnych „100 na 100”, który odbył się na Rynku Starego Miasta, poprzedzony „Koncertem Jankiela” w wykonaniu muzyka cymbalisty, a zakończony wspólnym odśpiewaniem pieśni specjalnie napisanej na tę okazję przez Jarosława Waneckiego i Lidię Trojanowską. Dzięki Książnicy przed ratuszem stanęła wystawa poświęcona obchodom rocznic odzyskania niepodległości w Płocku na przestrzeni stu lat. W ogrodzie bibliotecznym odbyła się we wrześniu niepodległościowa edycja Narodowego Czytania, w której czytaliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Niemożliwym jest wymienienie wszystkich książnicowych imprez, wszystkich lekcji bibliotecznych, warsztatów, gier miejskich, spotkań autorskich, których głównym tematem była niepodległość. Jest nam niezmiernie miło, że nasze starania zostały docenione i że Dyrektor Książnicy Joanna Banasiak odebrała z rąk Prezydenta Miasta pamiątkowy medal. Joanna Banasiak została również uhonorowana dyplomem za udział w pracach Komitetu Budowy Pomnika Obrońców Płocka 1920 roku.

Joanna Kościelska-Krawczyk

O Autorze

Podobne Posty