Z okazji Dnia Języka Ojczystego w Książnicy Płockiej gościliśmy Lecha Franczaka – poetę, trenera sportowego, wychowawcę wielu pokoleń młodzieży, depozytariusza tragicznej pamięci o rzezi wołyńskiej, ojca sukcesów płockiego badmintona, wspaniałego gawędziarza.

Podczas spotkania opowiadał o swoich dwóch miłościach życiowych: sporcie i poezji.

W Płocku trenował  lekkoatletów, piłkarki ręczne, ale jego największe sukcesy były związane z badmintonem, który trenował w wielu klubach i sekcjach. Jest bezsprzecznie prawdziwą legendą płockiego badmintona, wychował uczestników Igrzysk Olimpijskich, medalistów Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Polski.

Bohater wieczoru jest jednocześnie przedstawicielem płockiego środowiska poetyckiego. Wydał ponad 20 książek o rozmaitej tematyce (m.in. sonety miłosne, wiersze religijne, utwory o stanie wojennym, wiersze poświęcone tragedii wołyńskiej). Jednak największy sukces osiągnęły jego wiersze sportowe. Polski Komitet olimpijski przyznał Franczakowi zaszczytną Odznakę „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”. Jego tom „Bieg nad Olimpią” znajduje się w zbiorach Muzeum Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Olimpii. Wiersz o sporcie autorstwa Franczaka stanowią wspaniałe zwieńczenie jego równoległej kariery literata i sportowca.

Ewa Luma

O Autorze

Podobne Posty