Dyskusyjny Klub Książki w Filii bibliotecznej nr 7 już za chwileczkę, już za momencik obchodzić będzie pierwsze urodziny. Na razie za nami kolejne zimowe spotkanie, w czasie którego rozmawialiśmy o książce Hanny Kowalewskiej „Julita i huśtawki”, uznanej przez Magazyn Literacki Książki za książkę roku 2003.

„Julita i huśtawki” to opowieść o pokoleniu, które na świat przyszło w 1956 roku w prowincjonalnym miasteczku Rodzinne. Śledzimy losy wielu bohaterów, m.in. Metki, Bazylego, Julity, Medyka, Róży. Mamy więc historie intymne, rodzinne a w tle pobrzmiewają echa czasów, w których przyszło im żyć, albo o których niewielu słyszało, bo działy się w innym, zachodnim świecie. Jaki wpływ na bohaterów miała epoka, a jaki rodzina i dom, w którym żyli? Uczestnicy spotkania byli zgodni – to nie tzw. wielka polityka decydowała o tym, jakimi ludźmi się stali, tylko najbliższe otoczenie. Co do tego, czy książka pokazuje prawdziwy klimat tamtych czasów (od 1956 roku do początków XXI wieku), zdania były podzielone. Od zupełnej obojętności po liczne, osobiste wspomnienia z przeszłości. Dobrą puentą do spotkania była opinia, że to książka o „poszukiwaniu straconego czasu” – i niech tak zostanie, do pewnych wspomnień, czasów, wydarzeń, nie ma co wracać.

Na kolejne, urodzinowe spotkanie DKK w Siódemce zaprasza 18 marca. Będziemy dyskutować o książkach „Uczciwa oszustka” Tove Jansson oraz „Echa pamięci” Katherine Webb.

Będziemy też świętować pierwsze urodziny DKK!

Renata Kraszewska

O Autorze

Podobne Posty